17 jún 2013

Aj keď si jednička, potrebuješ druhých

Aj keď si jednička, potrebuješ druhých.

Poznám zopár ľudí, ktorí si myslia, že sami všetko zvládnu najlepšie.

Spoliehajú sa len na seba, a druhým ľuďom veľmi nedôverujú. Sú radi, keď majú veci pod kontrolou, a všetko pod osobným dohľadom. Keď prenechávajú veci na druhých, stále sú neistí, a zdá sa im, že by prácu druhých mali nejako kontrolovať, meniť a vylepšovať k obrazu svojmu. Zdá sa im, že druhí nedokážu vystihnúť podstatu tak, ako to oni sami zamýšľali. Poznám to veľmi dobre, pretože k nim patrím aj ja sám.

Snažím sa však na tom pracovať, pretože som si všimol, že vždy keď sa zbavím tej nutkavej potreby kontroly a nechám veci na druhých, vyvŕbia sa ešte lepšie, ako keď by som ich neustále korigoval. Samozrejme ľuďom poviem svoju predstavu – aby vedeli na čom vlastne robia a ako to zapadá do celku, ale všetko ostatné už nechávam na nich. Ešte stále som na hony vzdialený od toho, aby som si mohol povedať, že som to zvládol. Napriek tomu by som chcel napísať aspoň o jednom impulze, ktorý som si za ten čas uvedomil, a ktorý by mohol naštartovať, zrýchliť alebo napomôcť Vašej vlastnej ceste, ak máte tento istý problém.

Tým impulzom, ktorý je aspoň pre mňa kľúčový pri zvládaní tohto „nutkania“, je jedno uvedomenie. Uvedomenie, že nikdy nezvládnete všetko sami. Keď sa nad tým zamyslíte, je to tak. Nie len, že nemáme dosť času a rúk na to, aby sme urobili všetko, ale sami skutočne nezvládneme niektoré veci. Zoberte si hocijakú činnosť, napríklad rýľovanie záhrady. Áno, na takých dobrých 30% je to na Vás. Toto percento je Vaša vlastná práca, kedy vezmete rýľ a idete na to – a toto máte plne pod kontrolou. Sami si určíte, kedy pôjdete rýľovať, a čo budete rýľovať. Ale okrem Vás a Vašej práce je v rýľovaní toho ešte oveľa viac !

V prvom rade držíte v ruke rýľ. Ten rýľ Vám niekto predal, a niekto ho vyrobil. Niekto vyťažil nerastné suroviny na to, aby ho mohol výrobca vyrobiť. Niekto vyrobil stroje používané pri výrobe rýľov, a aj na tie stroje niekto vyťažil nerastné suroviny a niekto ich zmontoval. To je obrovské penzum práce, ktoré stojí za Vašou rýľovačkou. A to ešte nevravím o tých tisíckach mŕtvych rastlín a zvierat, ktoré pohnojili Vašu pôdu, a dážďovkách, ktoré ju prekyprujú – inak by ste nemuseli ryľovať vôbec, pretože by v záhrade jednoducho nič nerástlo!

Tu na tejto planéte funguje všetko na princípe spolupráce.

Každý živočíšny druh spolupracuje s iným, a tak participujú na spoločnom prežití. Lev zožerie zebru, čím dá potravu aj armáde baktérii a všetkým možným zdochlinožravcom. Zebra zožerie trávu, čím posilňuje jej životaschopnosť, napomáha jej rozmnožovaniu a pomáha sa jej v rámci evolúcie vyvíjať. A keď sa nakoniec zvyšky mŕtvej zebry (a raz nakoniec aj mŕtveho leva) rozložia, pomôžu tráve rásť. Neexistuje živočíšny druh, ktorý by prežil bez spolupráce, a tak je smiešne myslieť si, že by sme to my dokázať mohli.

Prírodné zákony platia všade. Aj v biznise platí, že sami ďaleko nezájdete. Je len málo produktov, ktoré zvládnete od A do Z vyrobiť sami – a to ste ešte len pri výrobe. Na distribúciu a predaj potrebujete obvykle ďalších partnerov. Aj keď podnikáte tak, že nepotrebujete nikoho vyššie spomenutého, aj tak máte minimálne zákazníkov, nad ktorými nemáte kontrolu, a s ktorými doslova musíte spolupracovať, inak nemá Vaše podnikanie zmysel. Na svojej ceste vždy stretávate druhých ľudí.

A práve preto je dôležité naučiť sa ostatným (v zdravej miere) veriť. Ak sa jedná napríklad o Vašich spolupracovníkov či zamestnancov, platí čo som písal v jednom z predošlých článkov – oni vedia to, čo Vy nie. Sú odborníci v oblastiach, v ktorých sa Vy vyznáte len málo. Preto ich máte.

Poviem Vám ešte jednu vec – aj keď možno prekvapivú. Všimol som si, že veci celkom dobre fungujú v momente, keď sa do nich prestanem neustále starať. Keď nechám ostatných robiť svoju prácu. Tí ľudia vedia čo majú robiť, aj keď ich nebudem každú chvíľu korigovať. Sú to samostatné bytosti a majú svoju vlastnú hlavu (a nie len na okrasu).

Verte trocha ľuďom – život pre Vás bude o kus ľahší.

Foto: goodfon.com