05 sep 2015

Pozitívne myslenie

pozitívne myslenie

Ak sa čo i len trocha pohybujete v okruhu ľudí zaoberajúcich sa osobnostným rastom, motivačnou literatúrou, moderným duchovným smerom, alebo ste videli film či čítali knihu Tajomstvo, určite viete čo je najdôležitejšie pre to, aby sa človek „niekam posunul“.

Jednoznačne Pozitívne myslenieprianie si.

Želanie si, to je niečo ako instantné riešenie na všetky problémy sveta.
Stačí pridať vodu. Len sa človek dobre zamyslí, pár dní sa bude pozerať na všetko len z pozitívnej stránky, a všetko bude zrazu OK. Budeme bohatí, zdraví, krásni a šikovní. Hotový svätý grál, spása ľudstva. Škoda len, že toľko ľudí je ešte „neprebudených“, a neuvedomujú si to, inak by sme tu už mali kráľovstvo nebeské, a pečené holuby by nám padali rovno… no, do úst.

Dúfam, že ste postrehli tú bágrovaciu lyžicu sarkazmu, ktorú som do prvých riadkov tohto článku primiešal. A má to svoj dôvod.

Veľa ľudí totiž pozitívne myslenie takto skutočne vidí. Pozrú si napríklad film Tajomstvo, začnú si niečo každý večer „vizualizovať“, a čakajú, že sa niečo zmení. Ale nič sa nedeje. Deň, dva, tri. Týždeň, dva týždne, a stále nič. Ten vytúžený Jaguár ešte stále na dvore nestojí, a neprišiel ani svetový mier. Stále musia chodiť do práce, a stále prichádzajú tie isté účty. Suseda stále repce, a deti dostali v škole ďalšiu poznámku.

Ako je to možné?

Veď ste tak tvrdo pracovali. Každý večer poctivo vizualizovali, a navrch ste ešte aj poďakovali. Ale stále nič.

Tajomstvo (ne)úspechu tkvie v tom, že…

Všetko vizualizovanie, želanie si a podobné techniky v skutočnosti vo vonkajšom svete nefungujú. Jediné čo funguje, je zmena vášho vnútorného postoja. To, že sa začnete na veci pozerať inak. Váš vnútorný postoj je všetko čo máte, a jedine jeho zmena dokáže zmeniť niečo aj vo vonkajšom svete.

Nefunguje to tak, že celý deň myslíte na to, čo všetko sa môže pokaziť a ako to všetko nefunguje – ale večer si so slovami „ďakujem“ na perách pol hodiny predstavujete čo by ste chceli.

Príležitosti na dosiahnutie toho čo skutočne chcete okolo vás prelietavajú každý deň.

Vždy máte príležitosť pustiť sa do toho, a začať pracovať na niečom, čo chcete. Vždy môžete začať pracovať na vzťahu zo svojimi rodičmi, vždy sa môžete začať vzdelávať, aby ste boli pripravení keď príde vaša príležitosť na ďalší biznis.

Je to len o vašom pohľade.

Ak čakáte, že sa po vašom „prianí“ začne niečo meniť vo vonkajšom svete, asi ani nebudete môcť byť viac sklamaní z konečného výsledku. Musia totiž nastať zmeny vo vnútri – a až keď sa vo vás zahniezdi zmena životného postoja a pohľadu, vtedy sa začne meniť všetko.

Nie, nebudú všetky dni krásne.

Nie, nebudete na počkanie bohatí. Ani do vás nebude na každom rohu narážať životná láska. Ale bude to v poriadku.

A to je to podstatné. Byť vyrovnaný so svojím bytím. Sú dobré dni, sú zlé dni – ale všetko je to súčasť nášho pekného života. Skúste sa na svoj život pozrieť tak, aby ste videli čo všetko krásne sa v ňom nachádza. A možno zistíte, že ani tak nepotrebujete pozitívne myslenie – lebo veľa z toho o čo skutočne stojíte už máte, alebo ste na dobrej ceste k tomu to dosiahnuť. Asi nie práve hneď zajtra, ale nie ste ďaleko.

A tiež uvidíte, že keď sa začnete na svet pozerať zo správneho uhla, všetko akosi „zapadne“ – a možno sa rozbehnú aj veci, ktoré ste už dávno chceli dať do pohybu.

Áno, nie je všetko len krásne. Ale aj problémy sú len spôsobom, ako vyrásť a zdokonaliť sám seba ich prekonaním. A o čom je život, ak nie o neustálom raste a učení sa?

Foto: goodfon.com