20 jan 2014

Nájdi svoju vášeň!

Nájdi svoju vášeň!

Prečo motivácia nezaberá?

Prečo si prečítaš motivačný článok a o 2 dni znova sedíš pred telkou a nudíš sa, namiesto toho aby si robil tú tonu vecí, ktoré máš? Čo vlastne tá motivácia je a akoto, že niektorí ľudia ju majú a iní nie? Ako je možné, že niektorí ľudia majú neustále energiu, s ktorou sa hrnú do nových a nových vecí a zdá sa, že s tým budú pokračovať až do smrti?

Je to jednoduché. Nemôžeš mať energiu a drive na niečo, čo ťa nebaví. Výborným príkladom sú vysokoškoláci. Ľudia, ktorí sú na škole z donútenia, alebo z dôvodu záložného plánu, málokedy využívajú svoj potenciál tak ako by mohli. Prečo? No jednoducho preto, lebo spravia všetko pre to aby sa vyhli svojim “povinnostiam”. Odučia sa nutné zlo, prejdú, a to im stačí. Narozdiel od toho, ľudia, ktorých škola baví, študujú s nadšením a neustále hľadajú nové zdroje informácií. Pretože ich to zaujíma. Školu neberú ako nutnosť, ale ako zdroj informácií. Nie je pre nich problém prinútiť sa k štúdiu, pretože sa nútiť nemusia. Ide to samo.

Tento princíp funguje nie len v škole, ale taktiež v práci a vlastne v celom našom živote. Aby sme mali dostatok energie na činnosti, ktoré chceme vykonávať, potrebujeme aby sa nám pri nich vyplavoval do mozgu dopamín – hormón záujmu. Ak sa dopamín nevyplavuje, doslova zaspávame. Znižuje sa naša kreativita, výkonnosť, energetická hladina.

Naopak ak sa dopamín vylučuje, dokážeme stráviť nad našou prácou hodiny času a keď uplynú uvedomujeme si už len to, ako rýchlo tento čas zbehol. Ak sa spýtate úspešných ľudí, koľko času denne trávia prácou, často ostanú zaskočení a odpovedajú, že to pre nich nie je práca, ale zábava. A v tomto je kľúč skutočnej, dlhotrvajúcej motivácie. Nájsť takú činnosť, ktorá nám bude prinášať potešenie, nie neurózu. A výsledky sa dostavia.

Otázkou teda je – ako nájsť svoju vášeň? Ako zistiť čo ma baví?

Riešení je viacero. Za to najjednoduchšie a zároveň najefektívnejšie považujem zobrať si do ruky papier s perom a spísať si zoznam činností, ktoré nás bavia. Ďalšou skupinou budú činnosti, v ktorých skrátka vynikáme (alebo sme vynikali). Možno si už zažil nejaké významné úspechy – v čom? Taktiež si na zoznam napíš svoje pozitívne vlastnosti, v čom si skrátka dobrý a aké sú tvoje schopnosti na ktoré si hrdý, jednoducho povedané – svoje silné stránky. Po tom, čo si spravíš takýto zoznam, našiel si cestu, ktorá by ťa mohla napĺňať, je už len na tebe ju skúsiť.

Ak si naopak dospel k záveru, že nie si dobrý v ničom a bavia ťa len veci, ktoré nemajú žiadnu perspektívu (čo by si mal zvážiť), ostáva ti už len jedno. Vyjdi von a začni sa venovať novým činnostiam. Veciam, ktoré si doteraz nevyskúšal, o ktorých si možno ani nevedel. Často budeš prekvapený, ako veľmi môže byť svet farebný…

Veľa šťastia.

Foto: goodfon.com
Autor: Radovan Jenčík