19 jún 2013

Omnia possum omnes – Všetci môžeme všetko

Omnia possum omnes - Všetci môžeme všetko.

Sila na zrealizovanie hocičoho v našom živote je v každom z nás.

Existujú ľudia, ktorí sa pre niečo rozhodnú, urobia to, a sú úspešní. Potom sú ľudia, ktorí sa pre niečo rozhodnú, robia to, ale keby sa mali ohodnotiť, povedia že sa im nedarí. A existuje ešte tretia skupina – ľudia, ktorí sa pre niečo nadchnú (pre niečo sa rozhodnú), ale nerobia to. Myslím, že práve na nich narážal Wayne Gretzky, keď povedal:

Netrafíš 100% striel, ktoré nikdy nevystrelíš.

Prečo sa títo ľudia nikdy nepokúsia zrealizovať svoj nápad? Prečo sa nepokúšajú strieľať? Myslím, že po odpoveď nemusíme chodiť veľmi ďaleko, pretože to už zažil každý z nás. Ten pocit, keď sa Vám zdá, že „toto je na mňa príliš… ako by som mohol ja sám maličký niekedy dosiahnuť niečo také?“ Prípadne „na toto nemám dosť kapitálu, to by som musel vyhrať Loto“, alebo „takéto niečo by som ja v živote nezvládol“.

Musíš si veriť, tá sila v je v Tebe.
Sú to práve tieto myšlienky – nič viac a nič menej – ktoré týmto ľuďom bránia dosiahnuť to o čom snívajú, zrealizovať ich vízie. Keď sa pozerajú na svoje vzory, vidia ako zvládli všetky svoje problémy (s väčšími či menšími odreninami), ako boli schopní urobiť správne rozhodnutia, na správnom mieste mali šťastie, a na správnom mieste použili svoje skvelé schopnosti – jednoducho vidia ich veľkého génia. Udivujú sa, híkajú, a tvrdia, že oni by to nezvládli.

Vidia génia v druhých… ale nevidia ho v sebe. A pritom je rovnako v nich, ako v ktoromkoľvek inom človeku na tejto planéte.

Keď sa napríklad mladý spisovateľ pozerá na Tolkienovo dielo, úplne ho uchvacuje jeho prepracovanosť, a hlavne nedozerná studnica inšpirácie, z ktorej autor čerpal. Neuvedomuje si však, že sa v ničom od Tolkiena nelíši. Je z tých istých atómov, jeho telo je z rovnakých prvkov, jeho intelekt je tiež z tej istej substancie ako Tolkienov, čerpá z tej istej studnice vesmíru ako Tolkien. Na základnej úrovni medzi nimi nie je žiadny rozdiel, ktorý by niekoho predurčoval ako geniálneho, a niekoho ako menej schopného. Ba čo viac – nie je žiaden rozdiel medzi Tolkienom a Tebou, drahý čitateľ. A ani medzi Tebou a Cézarom, Richardom Bransonom, Picassom či Mozzartom.

Či už chceš zložiť nádherné skladby, namaľovať úžasné obrazy, ale zdá sa Ti že nemáš talent, alebo chceš vybudovať veľkú nadnárodnú spoločnosť, či byť veľkým rečníkom, všetko môžeš dosiahnuť.

Einstein povedal, že genialita je 99% tvrdej práce a 1% inšpirácie.
Myslím, že mu môžeme veriť, keďže je tým uznávaným „géniom“ (a asi hovorí z vlastnej skúsenosti). To neznamená len toľko, že „aj géniovia musia makať“ – znamená to, že v čomkoľvek sa človek chce stať skvelým, môže. Pretože 99% tvorí práca, a tú môže urobiť každý a v čomkoľvek. Napríklad kreslenie. Moja mamina často vraví, že kreslenie je len o drile. Človek môže mať dobré oko a ľahkú ruku – talent – ale bez toho aby strávil hodiny a hodiny maľovaním a dostávaním ťahov do ruky sa nikam nedostane. A tak isto je to so všetkým.

Talent, to je len ako keby ste na bežeckých pretekoch mali posunuté štartovacie bloky o kus (väčší či menší) vpred. Ale nezaručí Vám to výhru, ak nie ste dobrý bežec. Naproti tomu človek bez štipky talentu, ale s obrovskou chuťou a výdržou, to môže dotiahnuť kamkoľvek. Či už na olympijsky beh na 100 metrov, do kníh o veľkých filozofoch, alebo do kníh histórie. Pretože je to v ňom. Je to v každom z nás. Každý máme niečo v čom sme lepší, každý máme nejaký talent. Ale môžeme sa rozhodnúť rásť ktorýmkoľvek smerom, nie len cestou nášho talentu. A v každom smere sa môžeme stať rovnako dobrí, ako ktorýkoľvek človek pred nami, ba dokonca lepší ako ktokoľvek pred nami. Pretože to je v každom z nás. Naša základná esencia intelektu a schopností je u všetkých rovnaká.

Kamkoľvek Vás srdce ťahá, tam môžete ísť.
Keď chcete vedieť kresliť, ale zatiaľ Vám to nejde, len sa do toho pustite. Nič viac. Zapálenou prácou sa dokážete dostať veľmi ďaleko. Ten potenciál vo Vás je, tak ako je v každom, kto ho už používa. Len ho musíte rozvíjať.

Dnešný príspevok ukončím časťou z nahrávky „6 Tajomstiev úspechu Arnolda Schwarzenegera“, kde istý bývalý kulturista vraví:
„Pravidlo č.4 je – Ignorujte pochybovačov. Myslím tým, koľko krát ste už počuli ’Nemôžeš urobiť toto a tamto, pretože to ešte nikdy nikto nedokázal.’ Milujem, keď niekto povie ’Nikto to pred tým nedokázal’, pretože to znamená, že ak to dokážem, tak som prvý, kto to kedy dokázal.”

Dokážete všetko. Tá sila vo Vás je, len sa treba rozhodnúť a pracovať, bez ohľadu na pochybovačov. Aj keď ním je Vaša vlastná myseľ.

Foto: goodfon.com