20 okt 2015

Iba dnešok je živý

Iba dnešok je živý

Minulosť je preč a už sa nevráti.
Budúcnosť zostáva mimo nášho dosahu, až kým sa nestane prítomnosťou. Spomínanie na minulosť a zamyslenie sa nad budúcnosťou je dôležité, ale len do miery, kým nám to pomáha v prítomnosti.
– S. N. Goenka

Asi každý má vo svojom živote nejaký cieľ.

Niečo, čo by chcel zvládnuť/zažiť/mať/urobiť. Niečo také, čo keď si predstavíte, od samej radosti sa vám roztrasú všetky bunky v tele. Pre niekoho to môže byť postavenie vysnívaného modelu lietadla, pre iného vylezenie na Kilimandžáro a pre ďalšieho zase harmonické manželstvo.

Keď sa človek na tieto ciele alebo sny pozrie, obvykle sa mu zdajú veľké. Je to niečo, čo sa nedá len tak ľahko dosiahnuť, veď koniec koncov práve preto je to „sen“ – lebo si zatiaľ nevieme presne predstaviť, ako sa dostaneme tam, kam sa dostať chceme.

Každý sen sa dá naplniť.

Hovorí sa, že „ak o tom dokážete snívať, dokážete to aj dosiahnuť“. V každom z nás je tá sila na dosiahnutie cieľa – nie každý ju však správne osedlá, chytí za pačesy a vyžmýka z nej maximum.

Často sa vykašleme na svoje sny preto, lebo sa nám postupom času zdajú byť priveľké. Napríklad “Chcel som síce mať Teslu Model S, ale s mojim platom to nikdy nedokážem – však už mám svoju starú dobrú Škodovku, tak čo viac by som mohol chcieť”.

Keby, keby…

Alebo presne naopak. Spomíname na minulosť a uvažujeme nad tým, „čo by bolo keby“. Ako by sa nám ľahšie dosahovalo to, čo chceme, keby sme sa v minulosti zachovali inak. “Keby som nebol išiel na priemyslovku, ale radšej na tú jazykovú, ako som vždy chcel, mohol som byť teraz šéfom zahraničnej pobočky.” Alebo “Keby som sa so ženou rozviedol už pred troma rokmi, keď to začalo škrípať, nemusel by som mať teraz zlý vzťah s deťmi”.

Veľký melón treba rozkrájať…až potom sa dá zjesť.

Problém tu ale nie je v tom, čo by sme chceli, ale v našom prístupe k tomu. Nie je totiž podstatné, aký veľký cieľ máte pred sebou. Dôležité je, či spôsob jeho dosiahnutia dokážete rozdeliť na také kroky, ktoré ste schopní dennodenne, tu a teraz robiť preto, aby ste sa k nemu dostali. A je úplne jedno, či ste v minulosti urobili chyby, ktoré teraz ľutujete. Už sa stali, neodstanú sa len preto, že sa nad nimi budete zamýšľať.

Jediné čo je dôležité, je táto chvíľa.

Len teraz môžete urobiť krok, a priblížiť sa k tomu, čo chcete. Nemusíte robiť sedemmíľové skoky. Stačia malé kroky, ktoré vás pomaly ale isto privedú tam, kam chcete ísť.

Skúste si vytýčiť jeden malý cieľ a vyskúšať na ňom tento prístup.

Napríklad banalita: chcete mať vlastnú webstránku? Čo takto každý deň venovať trochu času učeniu sa, ako ju najlepšie a najjednoduchšie spraviť? Možno to potrvá niekoľko týždňov, ale ak vytrváte a budete sa tomu pravidelne venovať, nakoniec zistíte, že ste po ceste získali oveľa viac, ako ste pôvodne očakávali. Predovšetkým ste si sami vytvorili stránku, za ktorú by ste niekomu inému museli zaplatiť „ťažké prachy“ a teda ušetrili svoju peňaženku. Ale hlavne ste si rozšírili obzory a naučili sa nové zručnosti – častokrát aj úplne iné, ako by ste na začiatku očakávali.

Využite tento moment.

Je to totiž jediná chvíľa, kedy môžete ČOKOĽVEK urobiť. Len teraz. Nie včera, nie zajtra, dokonca ani o minútu. Len tu a len teraz.