22 nov 2012

Nebojte sa zlyhania

úspech

Znova a zas nadviažem na nahrávku „Šesť tajomstiev úspechu Arnolda Schwarzeneggera“, tentokrát na pravidlo č. 3 „Nebojte sa zlyhania“.

Veľa ľudí dnes začína podnikať a sú pripravení uspieť, čo je skvelé.

Lenže len veľmi málo z nich je aj ochotných zlyhať.

Pozor, treba rozlišovať medzi pripravenosťou a ochotou. Pripravenosť znamená, že riešite, ako z prípadného fiaska von. Ochota znamená, že proste beriete na vedomie aj túto možnosť, ste s ňou zmierení, ale sústredíte sa na úspech. Iróniou osudu je, že tí ľudia, ktorým zlyhanie nevadí a akceptujú ho, zlyhávajú podstatne menej.

Vlastne to nie je až také prekvapivé – pretože to, čomu dávate pozornosť, rastie.

Preto tí, ktorí rozmýšľajú nad neúspechom, alebo sa v kúte duše boja neúspechu, neuspievajú.

Tí, ktorí sú zmierení so zlyhaním a zameraní na úspech, uspievajú. Nenechávajú sa totiž paralyzovať strachom zo zlyhania, a namiesto toho konajú. Vedia totiž, že jedine konanie prinesie úspech.

A tiež to, že chyby sa väčšinou dajú ľahko napraviť a málokedy bývajú „smrteľné“.

To sú všetko pekné reči, ale Vám asi veľmi nepomôžu, čo? Vy sa zlyhania totiž ešte stále bojíte. Tak ja Vám prezradím pár trikov, ako na strach zo zlyhania.

1. Uvedomte si, že aj pád „na držku“ je pohyb vpred.

Toto základné uvedomenie si, je hlavným kľúčom na zvládnutie strachu z neúspechu. Spomeňte si, ako ste sa učili chodiť. Vstávali ste a padali, plakali a zlepšovali sa, až sa Vám to jedného dňa podarilo – a potom ste behali ako najatí, a Vašej mame z toho zošedivelo ďalších pár vlasov :).

No a aký je rozdiel medzi chodením a akoukoľvek inou činnosťou? Vôbec žiadny.

Len na jednu vec si treba dať pozor. To, čo Vás skutočne posunie vpred sú úspechy, nie pády na držku. Jeden úspešný krok Vás posunie ďalej ako 10 pádov, pretože je 100 krát dôležitejšie vedieť čo ROBIŤ, ako vedieť čo NEROBIŤ. Preto sa zamerajte na úspechy a z tých si berte ponaučenia. Svet sa vyvíja a udržiava to, čo funguje. To, čo nefunguje, upadá do zabudnutia.

Preto stavajte hlavne na úspechoch, ale poučte sa z chýb.

Spomenul som si ešte na jednu časť citátu z knihy Meg Cabotovej „Denník Princeznej“, ktorá sa k tomu hodí:

Odvážni možno nebudú žiť naveky, ale bojazliví nežijú vôbec !

2. Čo najhoršie sa môže stať ?

Odpoveď na túto jednoduchú otázku mi často pomáha. Pozrite sa na najhorší možný variant.

Je fakt až taká strašná ako sa na prvý pohľad zdá? My ľudia sa často bojíme viac, ako je potrebné, a to len preto, že sa na svoj strach poriadne nepozrieme. Keď sa postavíte zoči-voči svojmu strachu a spýtate sa „Prečo sa vlastne bojím toho či onoho? Čo je na tom také strašné?“ zistíte, že je to vlastne obyčajná vec, ktorej sa báť netreba. Pomôže Vám to pozrieť sa na vec viac pragmaticky.

K tomuto ma zase napadla prvá časť predošlého citátu:

 Odvaha nie je neprítomnosť strachu. Skôr je to uvedomenie, že je niečo dôležitejšie ako strach.

3. Existuje veľký plán.

Možno ste aj Vy prežili vo svojom živote situáciu, ktorú ste najprv považovali za „hroznú“, možno dokonca za „to najhoršie, čo sa mi kedy stalo“, ale s odstupom času ste si uvedomili, že to bolo v skutočnosti Vaše najväčšie požehnanie. Možno ste dostali výpoveď, ale za pár týždňov sa Vám naskytla oveľa lepšia práca. Alebo ste sa rozišli či rozviedli, ale za nejaký čas ste našli oveľa lepšieho partnera, s ktorým si rozumiete a máte sa radi. Alebo Vás niekto podviedol v biznise, ale nakoniec ste mu boli vďační, pretože Vás ochránil pred väčším zlom. Keď človek prežije takýto moment, jednoducho vie, že tam niekde existuje veľký plán, ktorý nás vedie presne do tých miest, kam si želáme, na čo myslíme a čo cítime.

Veď aj sir Isaac Newton – otec modernej vedy – povedal:

Keď sa pozerám na solárny systém a vidím zem v presne takej vzdialenosti od slnka, aby mohla prijímať správne množstvo tepla a svetla viem, že toto sa nestalo náhodou.