20 aug 2013

Nič Ti nefunguje?

Nič Ti nefunguje?

Máte pocit, že vám v živote nič nevychádza a nič nedarí?

Všetko sa sype, a nezdá sa, že by to smerovalo k lepšiemu? Zdá sa Vám, že nemáte kormidlo svojho života v rukách?

Niektorí ľudia v živote zažijú stav, kedy majú pocit, že všetko je absolútne na nič. Možno ste v takom rozpoložení teraz aj Vy. A máte pravdu – všetko je skutočne na nič. Kamkoľvek sa obzriete, vidíte tie veci, ktoré sú na nič. Akoby boli všade len tiene, a svetlo sa zdalo byť v nedohľadne.

Existuje však jedno zaujímavé príslovie: „Všade, kde sú tiene, musí byť aj svetlo“. Nejdem Vás teraz presviedčať o tom, že Vaša situácia je v podstate dobrá. Vnímate ju tak ako ju vnímate, a necítite sa z toho dobre – takže pre Vás nie je úplne prospešná. No mnoho ľudí, keď sa pozerá na problém ktorý riešia, alebo na svoju životnú situáciu, nevšimnú si, že na to aby boli tiene, musí byť svetlo. Teda, že musí byť aspoň niečo, aspoň jedna vec, ktorá je na ich rozpoložení v pohode, resp. ktorá nie je až taká zlá.

Keď sa na svoju situáciu pozriete Vy, zrejme veľa toho pozitívneho nevidíte. Ale jeden „vesmírny zákon“ hovorí, že dostaneš to, na čo zameriaš svoju pozornosť. Takže čisto teoreticky – stačilo by nájsť jednu pozitívnu vec, na ktorú keď sa zameriate, mali by ste objaviť viac a viac pozitívnych vecí. Ako by ste však Vy mohli zamerať svoju pozornosť na niečo pozitívne? Vidíte len mrákoty, a nikde nič, čo by sa dalo považovať za dobré. Môžete však skúsiť inú vec, nájsť niekoho, kto okolo seba tieto mrákoty nemá.

Skúste sa opýtať niekoho, kto nemá zaťaženú myseľ, a (dobre) Vás pozná, čo dobré vidí vo Vašom živote? Čo Vám „závidí“ (v dobrom slova zmysle)? Určite Vám vysype za vedro vecí, v ktorých je Vaša situácia lepšia než tá jeho. A teraz to nie je o utešovaní. Len si nájdite jednu vec z toho čo Vám povedal, ktorej ste schopní uveriť, a venujte jej pozornosť. Popremýšľajte o nej. Zaoberajte sa tou vecou stále dookola, prevaľujte ju v mysli. Táto myšlienka začne k sebe priťahovať podobné myšlienky. Podstatné je, aby ste sa nezačali zase zaoberať tými vecami, ktoré vo Vašom živote nefungujú. Zaoberajte sa tou vecou, ktorá je dobrá.

Pretože keď nájdete jednu vec, automaticky začnete myslieť aj na iné veci. Príde Vám na myseľ ďalšia vec, ktorá je v poriadku. A už máte dve. Budete premýšľať nad dvoma, a príde tretia. A štvrtá, piata, šiesta… a tak ďalej. Keď budete dostatočne dlho venovať pozornosť týmto „dobrým veciam“, postupne sa na nich zameriate, a tiene okolo Vás sa pomaly začnú rozplývať. Jediné, čo to vyžaduje, je zamyslieť sa nad tým, čo dobré už máte.

Takáto aktivita je žiadaná aj v čase, kedy ste úplne v pohode ;)
Priťahuje do nášho života totiž viac dobrých vecí, bez ohľadu na to v akej situácii sa práve nachádzame. No a vyšší stupeň od „myslenia“ na tieto veci je vďačnosť – kedy ďakujete „univerzu“ (nahraďte si čímkoľvek) za všetko dobré, čo máte. Podľa mojich skúseností je to ešte lepšie na priťahovanie dobrých vecí, a tiež „rozfúkavanie chmár“.

Tak to by bolo asi všetko. Na záver už len jedna otázka. Čo dobré vo svojom živote máte? Za čo môžete byť teraz vďační?

Foto: goodfon.com