21 feb 2013

Nečakajte, kým budú všetky svetlá zelené

Aj Vy máte na papieri už mesiace či roky napísaný svoj životný nápad? Alebo Vás napadol iba pred hodinu či práve v tejto chvíli? Čo tak začať ho realizovať?

Ja viem, nie je to až také jednoduché. Treba sa na to poriadne pripraviť – je to predsa Váš najlepší nápad. Treba sa pripraviť na všetky možné varianty, mať všetko premyslené a rozpočítané.

Alebo …. alebo ani nie?

Samozrejme, určitá úroveň prípravy je potrebná vždy. Asi nie je najrozumnejšie vrhať sa do vecí po hlave. Musíme si spísať kroky, ktoré je nutné vykonať, určiť poradie a postup. Zistiť, čo všetko vlastne potrebujeme. Problémom však býva, keď sa cez hŕbu plánovania nedostaneme k tomu podstatnému – teda činom. Krásne to vo svojej knihe „Ako podnikať úspešne“ opisuje Robert Kyiosaki. Hovorí: „Nečakajte, kým budú všetky svetlá zelené.“

Ďalším dôvodom, prečo mnohí ľudia nie sú takí úspešní, ako by si priali, je strach – strach z neúspechu a možných omylov. Existuje ešte jeden dôvod, tiež strach, ale ten sa javí trochu inak. Niektorí ľudia zakrývajú svoj strach tým, že sa snažia byť dokonalí. Títo ľudia čakajú na ideálnu konšteláciu hviezd a až potom môžu začať biznis. Títo ľudia chcú, aby všetky svetlá (na semaforoch) boli zelené, kým vyjdú z garáže. Pokiaľ ide o podnikanie, mnohí z nich stále čakajú v garáži s motorom bežiacim naprázdno.

Plánovanie nesmie fungovať ako výhovorka pre nedostatok odvahy.

Dlhé plánovanie alebo aj vyčkávanie na ten správny čas má ešte jednu nevýhodu – začnete prepočítavať všetky varianty. Všetky, od tých realistických a pozitívnych, až po tie negativistické a prehnané. Namiesto robenia niečoho skutočného, len uvažujete. „Čo keď sa stane toto?“ alebo „A čo tamto? Mal by som to premyslieť … a má to vôbec zmysel?“. Takto sa skôr či neskôr začnú do myšlienok vkrádať prvé pochybnosti. Teda aspoň u mňa to platí – čím viac preženiem rozumnú mieru „uvažovania“ nad projektom, tým väčšie negatívne scenáre si dokážem vyskladať. A tie neprinášajú nič dobré. Nie sú ani vhodné na to, aby som sa na nich pripravil, pretože väčšinou sú príliš prehnané.

No teraz sa už presunieme k pozitívnejším veciam. Ak chcete vedieť viac o plánovaní samotnom, poprípade naďabiť na nejaké rady ako udržať plánovanie v rozumnej rovine, prečítajte si článok „Plánovanie“.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť maľovaniu rôznych (či už pozitívnych alebo negatívnych) scenárov, je začať niečo ohľadom Vášho projektu robiť. Ale ako môžete začať robiť, keď ešte nie ste poriadne pripravení? Jednoducho. Kašlite na prípravu. Napíšte si všetko, čo viete, a urobte si zoznam. Potom sa na neho pozrite a spýtajte sa sami seba „Ktorú z týchto položiek môžem urobiť DNES? Ktorú môžem urobiť hneď TERAZ?“, a začnite to robiť. Dôležité je, aby ste to robili opakovane, deň za dňom so zámerom priniesť niečo skvelé a zlepšiť svet okolo seba. A svet okolo Vás sa začne preskupovať tak, aby Vám pomohol pri plnení Vašej predstavy.

Kroky na zozname budú asi rôzne veľké. Od tých malých, ktoré viete spraviť hneď, len sa do nich stačí pustiť – až po tie veľké, na ktorých ešte budete musieť niekoľko mesiacov pracovať, alebo dať dohromady väčší obnos peňazí. Vyberte sa tou cestou, ktorú teraz zvládate. Ak potrebujete urobiť webovku a zohnať 100 000 eur na lisovacie formy, tak sa najprv pustite do webovky. Nemusíte na tom robiť zúrivo alebo sa niekam hnať. Práve naopak – pokojne a postupne robte veci, ktoré viete. A tie ostatné sa k Vám dostanú presne v ten správny čas.

Tiež si poriadne pozrite svoj zoznam, a zanalyzujte si, koľko toho SKUTOČNE potrebujete. Nezabúdajte na dôležitú lekciu z knihy Reštart (presnejšie dve – z kapitol „Potrebujete menej, než si myslíte“ a „Začnite v epicentre“):

Skutočne potrebujete 500 000 dolárov, alebo Vám stačí 50 000 (alebo dokonca 5000)?

Skutočne potrebujete stavať továreň, alebo si na výrobu tovaru môžete najať niekoho iného?

Skutočne potrebujete účtovníka, alebo si to vo vhodnom software spravíte sami?

Skutočne potrebujete otvárať maloobchodnú predajňu, alebo môžete predávať svoje produkty cez internet?

Pokiaľ si otvárate napríklad stánok s párkami v rožku, môžete zháňať rôzne dochucovadlá, podvozok pre stánok, vymýšľať meno a dekorácie. Ale prvá vec, o ktorú sa musíte postarať sú párky a rožky. Všetko ostatné je vedľajšie.

Takže sa zamerajte na to podstatné a okrešte to. Nečakajte, kým sa rozsvietia všetky zelené svetlá. Zdokonaľovať môžete vždy, ale podstatné je začať. Naštartujte motor, zaraďte prvý rýchlostný stupeň a vyjdite z garáže :) Vyrazte na cestu realizácie Vášho nápadu – a prínosu niečoho skvelého do tohto sveta.

Ilustračná fotografia: goodfon.com