28 feb 2013

Pravda je skrytá všade okolo nás

Máte nejaký problém, ktorý aktuálne riešite? Trápi Vás zamestnanie, deti alebo sa len cítite skleslo? Máte pocit, že by ste potrebovali nejakú pomoc? Možno je bližšie, než si myslíte.

Nadpis tohto článku rozhodne nie je len nejaká fráza. Skutočne – pravda je vždy okolo nás, aj keď ju nie sme vždy schopní vnímať. Ak ide napríklad o riešenie nejakých problémov, ktoré aktuálne máme, často je to tak, že pre stromy nevidíme les. Práve preto, že sme rozčúlení, skleslí alebo proste nevnímame svet okolo seba dostatočne pozorne, nevidíme riešenie, ktoré je priamo pred nosom – a možno tam bolo celé roky, desaťročia.

Čo tým presne myslím, Vám ukážem na príklade, ktorý som sám prežil.

Keď sme si počas Vianoc púšťali rôzne vianočné pesničky, prišiel rad aj na moje najobľúbenejšie CD (bohužiaľ neviem ako sa volá), na ktorom sú piesne od Binga Crosby-ho. Jedna z nich sa volá „Count your blessing instead of sheep“ – teda „Počítaj svoje šťastia namiesto ovečiek“. Tu je z nej prvá sloha:

When I’m worried and I can’t sleep
I count my blessings instead of sheep
And I fall asleep counting my blessings
When my bankroll is getting small
I think of when I had none at all
And I fall asleep counting my blessings

Keď sa trápim a nemôžem spať
počítam svoje šťastia namiesto ovečiek
a zaspávam pri počítaní mojich šťastí.
Keď sa moje bankové konto kráti
myslím na to, že by som nemusel mať vôbec nič
a zaspávam pri počítaní mojich šťastí.

Byť vďační za všetko, čo máme, a uvedomiť si, koľko toho máme

Tieto Vianoce som sa prvýkrát za tie roky, ktoré tieto pesničky počúvam, započúval aj do textu a nie len do nádhernej melódie. A keď som si text poriadne vypočul a pozrel na internete, uvedomil som si, že v tej pesničke sa nespieva o ničom inom ako o tom, že by sme mali byť vďační za všetko, čo máme, a uvedomiť si, koľko toho máme.

Toto som začal robiť len asi 1-1,5 roka dozadu (a musím povedať, že mi to poriadne pretočilo život), ale ten návod som počúval odjakživa. Vždy na Vianoce sme si púšťali toto CD. Vždy. Ale to, aké veľké posolstvo sa v tejto piesni skrýva, som si uvedomil až tieto Vianoce.

A aké bolo moje prekvapenie, keď som otvoril pred pár dňami knižku od Roberta Kyiosakiho, a čo tam nevidím – zase o vďačnosti. Tie knihy mám roky a čítal som ich už mnoho krát, ale aj tak som to tam proste nevidel.

Už rozumiete, čo myslím?

Ten návod, tá rada tu bola vždy, len ja som ju z nejakého dôvodu nevnímal. Ale ako to urobiť, aby sme boli tieto rady schopní vnímať vtedy, keď ich potrebujeme ? V momente, keď máme niečo, čo potrebujeme vyriešiť?

Vopred musím upozorniť, že táto metóda možno nebude fungovať každému. Mne síce funguje, ale každý sme iný a preto bude najlepšie, keď si objavíte pre seba taký spôsob, ktorý Vám bude vyhovovať a fungovať.

Nastražte uši a oči a buďte otvorení všetkým „náhodám“

Ja som jednoducho zistil, že ak som rozčúlený alebo skormútený – jednoducho vyvedený z miery, väčšinou nie som schopný tieto „odkazy“ vnímať. Niekedy sa mi napríklad stane, že riešim nejaký problém a pri tom počúvam nejakú pieseň. A keď sa dostanem do bodu, kedy problém ktorý akurát riešim, vyriešim a príde taká tá úľava, vypočujem si pesničku náhodou znovu a zistím, že tá odpoveď bola v nej.

Takže to, čo urobím je, že sa v prvom rade prestanem usilovať vyriešiť ten problém. Poviem si „Fajn, toto by som potreboval vyriešiť, ale teraz to nechám tak.“ Stále na to trocha myslím, ale je to len taký tichučký hlások v pozadí. A potom robím úplne bežné veci s očami a ušami nastraženými a otvorený všetkým „náhodným radám“. Môže to byť čokoľvek, nielen pieseň – rozhovor s priateľom, úryvok z novín alebo nejakého románu, náhodný záblesk inšpirácie pri prechádzke. Zaručene to spoznáte, keď to príde. A potom sa už len riadim tým, ako ma to naviedlo.

Alebo používam iný spôsob, kedy si proste sadnem a snažím sa na problém pozrieť z nezaujatej strany. Robím to dovtedy, kedy nad ním získam nadhľad – je to v podstate simulácia toho, ako keby už ubehol nejaký čas, už by to nebolo také pálivé a emotívne, a bol by som schopný vnímať „rady“ v okolí. Získate tým nadhľad nad aktuálnou situáciou a už nebude až také ľahké nechať sa znova vtiahnuť.

Všetci musíme robiť veci tak, ako fungujú nám.

Môžete si tento spôsob vyskúšať a keď Vám nebude fungovať, tak si nájdite niečo iné. Keď Vám bude fungovať, tak je to skvelé, lebo ste objavili, ako sa môžete vyrovnať s niektorými vecami.

Ale určite to nie je žiadny univerzálny „rýchlokurz geniality“. Asi to nebude fungovať vždy. Niekedy sa nás veci jednoducho tak veľmi dotýkajú, že sa nevieme alebo nechceme od nich odosobniť.

Ale ak Vám to pomôže v čo i len jedinom prípade, tak to bolo pre Vás užitočné a splnilo to účel.

Foto: goodfon.com