15 feb 2013

Meníme seba a svet okolo nás

My ľudia často túžime po zmene. Zmene oblečenia, partnera, svojho bývania, pracovného prostredia, politického zriadenia či sveta okolo nás. Túžime, aby sa niečo stalo – obvykle niečo, čo nám zlepší život. Alebo lepšie povedané – o čom predpokladáme, že nám zlepší život.

Ak chceme zmeniť veci ako oblečenie, väčšinou to nie je nič ťažké. Je to pre nás úplne jednoduchá a prirodzená vec. Ale keď sa pozeráme na tie skutočne dôležité alebo veľké veci, čakáme, že niekto/niečo príde a niečo zmení. Či už zásah vyššej moci, náhoda alebo niekto iný. A málokedy si uvedomujeme, že zmenu môžeme spraviť aj my sami.

„No počkať,“ môžete si povedať „ale veď ja som len obyčajný predavač, ako môžem ja niečo zmeniť?“. Na prvý pohľad to vyzerá, že nie. Ale existuje jedno krásne africké príslovie, ktoré som náhodou uvidel na Facebooku tesne predtým, než som sa vybral písať tento článok (zásah vyššej moci :) ):

Ak si myslíš, že si príliš malý na to, aby si niečo zmenil, asi si ešte nestrávil noc s komárom.

Je to tak. Nikto nie je taký malý, aby nedokázal zmeniť niečo, čo zmeniť chce. Je to vždy len o tom, čo si myslíte, že dokážete. Ak už si myslíte že áno alebo nie, v oboch prípadoch máte pravdu. Určite však neexistujú nijaké „okolnosti“, ktoré o tom rozhodujú.

Staňte sa tou zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.

To, čo rozhoduje, sú Vaše činy. Či už máte predstavu o tom, ako lepšie zorganizovať prácu v dielni, alebo ako lepšie zorganizovať ľudí v štáte, dôležité je niečo pre to robiť. A je jedno, na akej úrovni. Ak chcete napríklad, aby sa k sebe ľudia správali milo, a pritom ste „iba“ pokladníkom v supermarkete, tak sa začnite správať milo k svojim zákazníkom. Staňte sa tou zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete. A Vaša činnosť sa pomaly začne šíriť. Totiž, vo svete to funguje tak, že ak sa na niečo zameriate, ľudia, ktorí sú nastavení takpovediac „na rovnakej vlne“, k Vám budú doslova priťahovaní. A tak, keď budete “len“ príjemný a milý k svojím zákazníkom, budete prichádzať do styku s ľuďmi, ktorí tiež túžia po tom, aby sa k sebe ostatní správali milšie.

Najlepšie na tom je, že to nestojí skutočne nič. Stačí sa len začať správať tak, ako chcete, aby sa správali ostatní. Stačí dávať veci do pohybu na lokálnej úrovni. A ono sa to postupne nabalí. Ale všetko vyžaduje určitý čas. Každá zmena vyžaduje čas, a čím väčšia zmena to je, tým viac času zrejme zaberie. Preto je dôležitá jedna vec – začnite teraz.

Nie je čas a ani dôvod odkladať dobré skutky na neskôr.

Ak máte dobrý nápad, začnite ho realizovať. Ak chcete zmeniť bývanie, zamerajte sa na to a začnite podnikať kroky, aby ste to dosiahli. Ak máte niečo, čo by dokázalo zlepšiť Váš život či životy iných a cítite, že to chcete skutočne robiť a baví Vás to, začnite na tom robiť už teraz. Všade sú ľudia, ktorí po tejto Vašej zmene túžia – a je jedno, čo to je. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí to cítia rovnako. Najdôležitejšie je vždy začať. Je to ako keď postavíte na kopec balvan. Tlačíte do neho, ale spočiatku sa nezdá, že by sa niečo dialo. Avšak Vy ho posúvate, ani o tom neviete. Milimeter po milimetri ďalej a ďalej. Najprv ho tlačíte vlastnou silou, a dosahujete len malé výsledky, ale nakoniec dôjdete k „bodu zlomu“ a balvan sa začne rútiť dole kopcom sám.

Tak ak cítite, že tento svet potrebuje v niečom zmenu, začnite od seba. Začnite konať tak, akoby už tá zmena bola tu. A ak budete na tom vytrvalo pracovať, ona sa zaručene dostaví. Je jedno, či je to veľká alebo malá vec. Nemusí pomôcť státisícom ľudí. Ak pomohla čo i len jednému človeku, alebo mu vyčarila úsmev na tvári, stálo to za to. Tak ako hovorí jedna stará židovská múdrosť:

Ak pomôžeš jednému človeku, pomôžeš tým celému svetu.

Ilustračná fotografia: goodfon.com