15 nov 2012

Porušte pravidlá

pravidlá

V jednom z predošlých článkov som spomínal nahrávku „6 pravidiel úspechu Arnolda Schwarzeneggera“. Vtedy som si zobral na paškál pravidlo číslo 5. „Daj do toho všetko“, a dnes sa zase pozrieme na pravidlo č. 2 „Porušte pravidlá“.

Arnold hovorí:

Nemôžete neísť so stádom ani sa stať skutočným originálom, ak sa budete chovať prehnane slušne, a nechcete porušovať niektoré pravidlá.

Keď hovorím o tom, že máte porušovať pravidlá, nemám na mysli zákony, ale podvedomé pravidlá správania sa.

Viem, že sa to nemusí mnohým pozdávať. Veď odjakživa nás učili, že pravidlá treba dodržiavať, že 2+2 =4, a že vecí sú jednoducho TAKTO, a inak sa to nedá. Že – toto je správne a toto nesprávne.

Ale ako vieme, čo je správne a čo nie ?

Do 17. storočia si všetci mysleli (až na niekoľkých osvietených Grékov), že slnko a planéty sa točia okolo zeme. Dnes nám to už príde absurdné, ale po šestnásť storočí to bolo správne a pravdivé.

A toto je iba jeden z okatých príkladov.

Veď aj dnes prijímame veľké množstvo „pravidiel“, nad ktorými sa ani nezamýšľame.

Kto napríklad povedal, že práca nemôže byť radosť? Kto povedal, že firma musí mať riaditeľa a podriadených? Že v práci nemôže byť priateľská atmosféra? Že, aby ste boli „normálni“ musíte sa oženiť/vydať a mať aspoň 2 deti? Že, aby ste boli šťastní, musíte mať usporiadaný rodinný život? A to som len začal menovať. Máme tisíce ďalších pravidiel, ktoré berieme ako „prirodzené“.

Ale skúste sa poriadne pozrieť na svoj život a zamyslite sa – koľko vecí v skutočnosti robíte len kvôli „spoločenským konvenciám“, alebo pretože „aj moja mama to takto robievala“ ?

Platón pred 2400 rokmi povedal krásnu vetu:

Keď všetci premýšľajú rovnako, nepremýšľa nikto.

Zamyslite sa !

Ako vidíte Vy, že je to správne ?

Nenechajte sa zbalamutiť davom – a tým, že „všetci to tak robia“. Svet postupuje IBA kvôli ľuďom, ktorí majú dostatok odvahy na to, aby zo stádom nekráčali, a aby si vždy, za každých okolností, a napriek akýmkoľvek prekážkam, udržali svoj vlastný názor.

Edison, Ford, Jobs, ale aj tí, ktorí pre svoju pravdu dokonca zomreli, ako povedzme Giordano Bruno. A tiež tí, o ktorých nikto nevie. Možno je to Váš sused, Váš brat, alebo niekto koho stretávate denne v autobuse. Možno pekár, ktorému každý hovorí, ako sa v dnešných časoch ťažko podniká, ale on si napriek tomu veselo funguje ďalej.

Krásny žijúci príklad na porušovanie pravidiel je napríklad firma 37signals, ktorej majitelia Jason Fried a David Heinemeier Hannson napísali knihu Reštart. V nej hovoria, že pracovné porady sú nebezpečné. Že vaše plány sú len odhady. Že ľudia sú v odhadovaní otrasní. Že máte robiť menej ako ostatní. Že máte investorov brať až ako poslednú možnosť z posledných. A nechať vašich zákazníkov odísť. Jednoducho všetko presne opačne, ako to robia všetci. A sú sakra úspešní!

Pretože JEDINÉ univerzálne pravidlo, ktoré vždy platí, nie je ani gravitácia, ani že zem je dole a nebo hore. Jediné univerzálne pravidlo je toto:

Robte všetko tak, ako cítite, že je to správne. A nenechajte sa od toho nikým nikdy odradiť.

Takže vykročte mimo „vyšľapané“ chodníky. Dajte sa na svoju vlastnú cestu, a zanecháte na tomto svete stopu.

Foto: goodfon.com