06 okt 2013

Originálny životopis

originálny životopis

Prečo mať originálny životopis a ako zaujať  budúceho zamestnávateľa?

Nástupom nových technológií sa mení aj forma a štýl Curriculum vitae, CV alebo jednoducho životopisu. Treba ísť s dobou a mať najlepšie CV pod slnkom! Tu je zopár rád ako na to.

Predstavte si že pracujete na personálnom oddelení a náplňou vašej práce je výber nových pracovníkov. Denne vám prejde cez ruky niekoľko stoviek životopisov. Dokázali by ste si zapamätať každého uchádzača? Samozrejme, že nie! To je jeden z dôvodov prečo treba zaujať a byť práve tým uchádzačom s originálnym životopisom.

Ako by mal vyzerať originálny životopis?

1. Životopis vás musí predať ako reklama.
Je to reklama o vás, na ktorú sa personalista pozrie na 5 – 10 sekúnd alebo dokonca aj menej. Ak ho vaša reklama nezaujme stávate sa šedým priemerom spolu s ostatnými uchádzačmi. Naopak ak je vaša reklama originálna a iná ako všetky ostatné, zapamätá si vás a získavate výhodu.

2. MS Word je nuda.
Životopis napísaný v MS Word je síce štandard no štandard 90tych rokov. Dnes sa už nenosí. Na internete je mnoho služieb ktoré ponúkajú šablóny za minimálny poplatok alebo úplne zadarmo ako napríklad na Kickresume.sk. Využite to a odlíšte sa od ostatných na prvý pohľad. Na druhej strane nezabúdajte, že všetkého veľa škodí.

3. Obsahové pravidlá ktoré treba dodržať.
Pravdivosť – Samozrejme treba písať pravdu a nič len pravdu. Informácie sa v dnešnej dobe dajú overiť za pár sekúnd.
Pravopis – Nie je nič horšie ako mať pravopisné chyby v životopise. Obetujte pár eur a nechajte si životopis skontrolovať odborníkom. Budú to dobre investované peniaze.
Primeranosť – Treba zvoliť správny formát životopisu. Je rozdiel ak sa uchádzate o pozíciu v reklamnej agentúre ako napríklad o pozíciu riaditeľa banky. Životopis treba prispôsobiť.

4. Menej je vždy viac.
Nikto nebude čítať CV v štýle románu na tri strany. Napíšte len tie najdôležitejšie informácie: kontaktné údaje (prezývka z pokecu sa naozaj ako emailová adresa nehodí), pracovné skúsenosti (nemusíte vypisovať brigády a krátkodobé zamestnania), zručnosti a schopnosti (treba ich prispôsobiť pozícií o ktorú sa uchádzate )poprípade vaše záľuby.

5. Byť online je podmienka.
Požívate LinkedIn? Nie? Je načase začať, pretože kto nie je online ako keby ani nebol. Vytvorenie profesionálneho profilu, vášho online CV na LinkedIn vám nezaberie viac ako 20 minút. Veľa spoločností hľadá budúcich zamestnancov práve tam. Navyše priatelia a kolegovia môžu potvrdiť vaše kvality. Určite takto zvýšite svoje šance.

Príklady originálnych životopisov:

originálny životopis 1

originálny životopis 1

originálny životopis 2

originálny životopis 2

originálny životopis 3

originálny životopis 3

originálny životopis 4

originálny životopis 4

foto: Amazon, Kickresume CV, design CV

 

Takto by to určite vyzerať nemalo:

zlý životopis 1

zlý životopis 1

zlý životopis 2

zlý životopis 2

zlý životopis 3

zlý životopis 3

zlý životopis 4

zlý životopis 4

 

Originalite sa medze nekladú a práca sa dá najsť aj inak ako posielaním životopisov. Príkladom môže byť 24 ročný Adam Pacitti, ktorý poslal svoje CV do viac ako 250 spoločností. Neprišla mu žiadna odpoved’ tak zobral posledné peniaze a zaplatil si billboard. Po týždni mu prišlo viac ako 60 ponúk a stačilo si len vybrať. Jednoducho základ je byť originálny!

Treba byť originálny!

Treba byť originálny!