01 okt 2013

Milujte svojich nepriateľov.

Miluj svojich nepriateľov.

V živote zažívame aj momenty, ktoré nás nie veľmi tešia.

Niekedy musí človek napríklad urobiť to čo nechce a čo by najradšej vôbec nerobil, ale povinnosť je povinnosť. Inokedy sa musí konfrontovať s osobou, s ktorou si nevie vôbec porozumieť, či je priam protivná. A dokonca aj ľudia ktorých máme radi, majú niektoré vlastnosti, ktoré by sme najradšej vyškrtli, roztrhali a zakopali pod zem. Sú to všetko záležitosti, ktoré nám nespôsobujú dobré pocity, ktoré by sme v našom živote najradšej nezažívali.

Každý, kto sa už pokúšal zmeniť iného človeka, mi asi dá za pravdu, ak poviem, že iných ľudí zmeniť nemôžeme. Môžeme dohovárať, hroziť, prosiť, ale len málokedy to má reálny účinok a niečo sa zmení. Duplom, ak sa snažíme na druhom zmeniť niečo, čo sa nám nepáči. Má to úplne jednoduchý dôvod. Nedokážeme nič na druhých zmeniť preto, lebo to čo my považujeme za nesprávne, ich samých netrápi, alebo to rovno považujú za správne. Oni chcú tiež pre seba a svoje okolie len to najlepšie, a ak by nepovažovali za správne to čo robia, jednoducho by to nerobili.

Akcia vyvoláva reakciu.

Tak ako každá minca má dve strany, aj v prípade ak Vás niečo v živote alebo na iných ľuďoch hnevá, vždy to má dve strany. Jedna strana je tá konkrétna vec, ktorá Vás hnevá – pokojne by sme ju mohli nazvať „akcia“. A druhá vec, druhá strana, je to ako sa zachováte – inými slovami Vaša „reakcia“. Myslím, že z fyziky poznáte zákon akcie a reakcie. Tento zákon zadefinoval Isaac Newton, a hovorí približne toto: Každé pôsobenie sily v jednom smere spôsobuje pôsobenie rovnako veľkej sily v smere opačnom. Takže keď chodíte po zemi a priťahuje Vás k nej jej gravitácia, zároveň aj Vy priťahujete zem k sebe. Keď kopnete do lopty, tak nie len že Vy ste loptu rozhýbali určitým smerom, ale aj ona rozhýbala Vás, presne opačným smerom. No a tento zákon platí aj pri tom, keď Vás niečo hnevá.

Môžete zmeniť svoje reakcie.

Keď Vás teda niečo hnevá – inými slovami, keď príde nejaká akcia – máte na to určitú reakciu. Akonáhle však zmeníte svoju reakciu, zmení sa aj to, čo tú reakciu vyvolalo, pretože sily sú vždy v rovnováhe. Zákon akcie a reakcie platí obojsmerne. Ak zmeníte silu (v tomto prípade svoju reakciu), zmení sa aj sila, ktorá pôsobí v opačnom smere. Môžete si to vyskúšať veľmi jednoduchým pokusom. Keď pôjdete nabudúce nakupovať, skúste sa k predavačke správať nevrlo. Zamračte sa, a aj keď nie ste skutočne nahnevaní, zahrajte to na ňu. Uvidíte, že aj keď bola pred tým usmiata, zrazu nahodí neutrálny, alebo negatívny výraz. A následne, keď pôjdete nakupovať ďalší krát, naopak na ňu zahrajte pozitívnu emóciu, usmejte sa, poďakujte sa jej a zaželajte príjemný zvyšok služby. Uvidíte, že sa pousmeje, a tiež sa s Vami priateľsky rozlúči. Vy ste zapôsobili na predavačku určitým typom sily, a ona Vám ten typ sily len vráti. Vy vyvoláte akciu, a ona zareaguje rovnakou silou, len v opačnom smere (teda smerom na Vás).

Dosť bolo fyzikálnych výkladov, teraz naspäť k problémom… teda vlastne k meritu článku. Na to, aby ste zmenili niečo na veciach, ktoré Vás hnevajú, nemusíte meniť tie veci. Musíte zmeniť svoju reakciu na nich, a oni sa zmenia, pretože na nich bude pôsobiť iná sila. Preto sa článok volá „Milujte svojich nepriateľov“. Oni totiž budú Vašimi nepriateľmi len do momentu, dokedy sa Vy k nim budete správať nepriateľsky. Ak zmeníte svoj prístup k nim a skutočne si ich obľúbite, zrazu zistíte, že už Vám nerobia problémy.

Nejdem nikomu nahovárať, že je to niečo ľahké. Keby ste s tým problém nemali, už dávno by Vás to nerozčuľovalo. Ale tak ako všetko, aj toto sa dá zvládnuť, ak tomu dáte dostatočnú dávku pozornosti. Nájdite si jednu vec, ktorá Vás trochu hnevá a nájdite na nej niečo, čo by sa dalo brať ako pozitívum. To Vám pomôže zmeniť svoj pohľad. Ak nájdete len jeden pozitívny bod, ďalšie sa už budú hľadať čím ďalej, tým ľahšie. Ak sa na veci budete pozerať ako na pozitívum, a budete sa tak správať keď sa nimi dostanete do konfrontácie, zmení sa úplne všetko, čo Vás rozčuľuje.

Dajte však pozor a nezačínajte tým, čo Vás rozčuľuje najviac. Najprv si len overte, či Vám to bude fungovať, a až potom postupne pridávajte na intenzite. Podstatné je, zamerať sa na to pozitívne.

Čínsky generál, a (podľa legendy) autor knihy „Umenie Vojny“ Sun Tzu, napísal cca. 500 rokov pred Kristom túto vetu:

Držte si svojich priateľov blízko, a nepriateľov ešte bližšie.

Nie hnev má mať pod kontrolou vás, ale vy máte mať pod kontrolou hnev.

Nemusíte byť práve vojenský generál alebo významný politik, aby ste túto radu mohli aplikovať. Premietnite ju na to, čo Vás hnevá. Znelo by to asi nejako takto: „Majte nablízku to čo Vás teší, ale to čo Vás hnevá majte ešte bližšie.“ Znamená to, že veci, ktoré Vás hnevajú treba držať blízko seba, a zvládnuť ich. Premeniť ich na veci, ktoré Vás tešia.

Viete čo bude najväčšou výhodou, ak sa naučíte milovať veci, ktoré Vás hnevajú? Ani nie tak to, že tie veci postupne z Vášho života zmiznú, ale hlavne to, že sa sami budete môcť rozhodnúť, čo Vás bude hnevať a čo nie. Už budete Vy pánom hnevu, nie hnev Vašim pánom. A to je zase krok k ľahšiemu, a spokojnejšiemu životu.

Foto: goodfon.com