21 okt 2013

Oplatí sa byť bohatý?

Oplatí sa byť bohatý?

Tento text som zazrel na stránke Quora a nesmierne ma zaujal. Quora je v podstate sociálna sieť, kde sa ľudia pýtajú najrôznejšie otázky a iní ľudia na ne odpovedajú. Fundovane, k veci, slušne, s použitím relevantných zdrojov a vlastných životných skúseností. Otázka bola veľmi zaujímavá… “Stojí za to byť bohatý / bohatá?” je téma, ktorá je v médiách omielaná často, ale asi ešte nikto túto problematiku nevystihol takto pekne.

S autorom najkrajšej odpovede na túto otázku sa mi bohužiaľ nepodarilo skontaktovať (nemám teda jeho súhlas s uverejnením prekladu), ale pevne verím že by s tým nemal/a najmenší problém.

Vysnívaný dom

Vysnívaný dom

Otázka: Stojí za to byť bohatý?

Odpoveď: Zarobil som 15 miliónov dolárov pred tridsiatkou predajom svojho technologického startupu. Rozprával som sa na túto tému s veľa ľuďmi a často som rozmýšľal, ako ostať stále tým istým človekom, akým som bol pred tou kopou peňazí.

Tu je moja odpoveď: Byť bohatý je lepšie ako nebyť bohatý, ale zďaleka to nie je také dobré, ako si to predstavujete.

Odpoveď na otázku prečo je trochu komplikovanejšia…

Za prvé, jediná skutočná vec, ktorú vám bohatstvo prináša je to, že si už nemusíte robiť starosti o peniaze. Stále budú existovať nejaké produkty, ktoré si nebudete môcť dovoliť (a ktoré by ste chceli), ale väčšinu si môžete kúpiť bez toho, aby ste rozmýšľali nad tým, koľko to stojí. V tomto je to rozhodne lepšie, to bez debaty…

Byť bohatý má ale aj svoje záporné stránky. Prvá vec, ktorá vás asi napadne je “len sa vyplač, ty chúďatko” a máte pravdu. Je to jedna zo záporných stránok. Nemôžete si dovoliť na nič sa sťažovať. Nikdy. Keďže si väčšina ľudí myslí, že mať prachy je ako dosiahnuť nirvánu, nie je vám jednoducho dovolené mať akékoľvek iné ľudské potreby, frustrácie, čokoľvek. Ale vy ste stále ľudská bytosť, aj keď sa k vám tak už väčšina ľudí nechová.

Ďalej je tu druhá záporná stránka. Väčšina ľudí od vás zrazu niečo chce, a je veľmi ťažké zistiť, či sú k vám milý, pretože vás majú radi, alebo pre vaše peniaze. Ak ešte nie ste ženatý/vydatá, želám vám veľa šťastia pri rozmýšľaní (a rozlúskavaní pochybností) o tom, či je váš partner v skutočnosti zamilovaný do vás alebo do vašich peňazí.

Potom tu máme rodinu a kamarátov. Snáď sa vaše vzťahy úplne nepokazia, ale môže to byť dosť komplikované. Ľudia sa k vám proste začnú chovať inak. Možno si k vám prídu po pôžičkou (zlý nápad: ak im chcete dať peniaze, dajte im ich ako darček). Jeden z ďalších častých problém je, že si nevedia vážiť Vianoce tak ako predtým a mávajú nerealistické požiadavky na to, aký veľký darček by ste im mali dať a sú nespokojní, keď im ich nerealistické požiadavky nesplníte. Musíte začať rozhodovať za vašich rodičov o tom, čo stojí a čo nestojí až príliš, a úprimne, je to dosť trápne.

Keď všetky tieto veci spojíte, je to istý pocit izolácie.

Niektoré noci ani oko nezažmúrite a premýšľate o tom, či ste urobili správne investičné rozhodnutie, či to všetko vyjde. Poznáte ten pocit, keď stojíte na vysokej budove, pocit, že to možno všetko nezvládnete a skočíte? Niekedy máte strach, že stratíte hlavu a proste všetky prachy utratíte.

Vysnívaná jachta

Vysnívaná jachta

Ďalšia vec, ktorú o peniazoch musíte pochopiť je toto: všetky tie veci, ktoré si predstavujete, že si kúpite, chcete iba preto, že si ich nemôžete dovoliť alebo by ste na ne museli dlho a tvrdo makať. Možno pokukujete po novom Audi – ale akonáhle si ho budete môcť bez problémov dovoliť, prestane pre vás byť zaujímavé.

Všetko je relatívne a vy ste v tom viac menej bezmocný. Áno, ten prvý mesiac čo šoférujete svoje nové Audi, alebo večeriate v super reštaurácii, si naozaj užijete. Ale postupom času si na to tak nejak zvyknete. A potom už chcete nové veci, o jednu úroveň vyššie. Problém je, že si vlastne vyresetujete očakávania a všetko pod tou úrovňou vás už jednoducho nevzrušuje.

Stáva sa to každému. Dobrí ľudia si dokážu zachovať perspektívu, aktívne proti tomu bojovať, a ostať nohami na zemi. Iní ľudia sa sťažujú a chovajú sa ako blbci. Ale pamätajte si jedno: stane sa vám to tiež, aj keď si teraz myslíte že nie. V tomto mi musíte veriť.

Väčšina ľudí sa drží ilúzie, že keď oni raz budú mať peniaze, ich život bude lepší a oni budú šťastnejší. Potom zbohatnú, ale oni sa automaticky šťastnými nestanú, a to ich môže hodiť do vážnej životnej krízy.

Ak patríte do strednej vrstvy, máte rovnako veľa príležitostí urobiť so svojím životom čo chcete. Ak nie ste šťastný teraz, nebudete šťastný ani s peniazmi.

A či už ste bohatý alebo nie, urobte so svojím životom to, čo chcete vy a nepoužívajte peniaze ako výhovorku. Choďte von, zapojte sa do niečoho, buďte aktívny, naháňajte svoju vášeň a niečo dokážte.

Len pre úplnosť… Nie som ten človek o ktorom sa v texte hovorí, som len prekladateľ. Otázkou zostáva, či “našťastie” alebo “bohužiaľ” :-)

Originál: www.quora.com/Wealth/Is-getting-rich-worth-it
Preklad: Andrej Mikula www.timemanagement.sk/oplati-sa-byt-bohaty

Foto: goodfon.com