18 nov 2013

Meníme seba, meníme Slovensko.

Meníme seba, meníme Slovensko.

Každý máme veci, u ktorých chceme aby boli usporiadané inak ako sú teraz, veci ktoré chceme zmeniť. Veci, ktoré sa nás týkajú.

Možno je to niečo čo nás otravuje, možno niečo o čom si myslíme, že by bolo možné robiť inak, lepšie. Pozeráme sa a vravíme si „Niekto by mal už niečo ohľadom tých psov pobehujúcich bez náhubku niečo urobiť“, alebo „už by sa malo niečo spraviť s tými autami jazdiacimi plnou rýchlosťou popred školu“. Jednoducho niekto by mal už konečne niečo urobiť.

Tiež som sa tým dlho zaoberal. Urobil som dlhý a dôkladný prieskum. Prehrabal som sa zlatými stránkami, zadal som si to do googlu, ktorý vraj nájde všetko. Dokonca som sa opýtal aj našej susedky, ktorá má lepšie informácie ako slovenská informačná služba, ale nikde som toho „niekoho“ nenašiel. Akoby sa po ňom zľahla zem. A ten pán Niekto by možno aj veľmi rád urobil každé niečo, ktoré je potrebné urobiť. Ale je proste stratený – a zrejme má dosť vlastných starostí.

Nakoľko však toho záhadného „niekoho“ nevieme nájsť, zrejme to neurobí nikto. Alebo, počkať. Ešte je tu jedna okrajová možnosť… ale to by… snáď ak by sa dalo… no jedine, že by ste to urobili vy. No áno, neokúňajte sa. Nemyslím toho za Vami, hovorím presne o Vás.

Páli to Vás, tak nečakajte, že to urobí NIEKTO

Ja viem, má to kopec zádrhelov. Možno sa Vám nechce, možno máte veľa inej práce, možno máte strach, možno by to mal urobiť ten, kto to pokašľal alebo kto to má v náplni práce. Ale žiaľ, musím povedať jeden smutný fakt. Ak to neurobíte sami, nikto (a dokonca ani niekto) to za Vás nespraví. Z jednoduchého dôvodu. Ako sa vraví, „páli“ to Vás, nie jeho. Vadí to Vám, nie iným. Preto jediný, kto s tým môže efektívne niečo urobiť, ste Vy.

Ak Vás teda trápi, že ľudia odhadzujú odpadky na zem, skúste ich pozbierať. Nielen že pomôžete sebe, ale ešte pomôžete aj našej matke zemi. Ak by ste chceli, aby ľudia používali viac recyklovaného papiera, sami ho vždy používajte, a rozprávajte sa o tom s ľuďmi. Potom zrazu zistíte, že ten stratený pán Niekto Vám až tak nechýba, lebo veľa vecí ste schopní urobiť sami. Avšak možno to čo Vás štve je vec, ktorú neviete priamo ovplyvniť, alebo si to aspoň myslíte.

Možno je to kompetencia niekoho iného, možno by ste potrebovali nejaké špeciálne povolenia, alebo neviem čo ešte. Ale je tu prekvapenie – aj k tomu všetkému sa môžete dostať tým, že sa o to posnažíte Vy sami! Ak potrebujete povolenie primátora Vášho mesta, tak treba urobiť len 2 veci. Za prvé si overiť či ho skutočne potrebujete, a za druhé ísť si ho proste vyžiadať. Všetky dvere sú otvorené tomu, kto stláča kľučku, a všetky zostanú zatvorené pre toho, kto pred nimi bude stáť a čakať, až mu „niekto“ zvnútra otvorí. Aj tu totiž asi bude ten niekto chýbať.

Všetko sa vždy začína konaním jednotlivca

Povedzme, že chcete zmeniť niečo na svetovej úrovni, kde by ste si už oprávnene mohli povedať, že to je na jednotlivca veľa. Uvedomte si prosím, stále sa to začína len pri Vás. Akúkoľvek zmenu chcete, vždy ju môžete začať od seba. Tým, že sami zmeníte svoje správanie, že sa sami zapojíte do snaženia a nebudete čakať na niekoho iného. Tak sa začala každá veľká zmena vo svete. Jednotlivcom, ktorý v niečom myslel inak, niečo robil inak.

Dnes napríklad máme určené, že stredovek skončil (a novovek začal) okolo roku 1500 (líši sa to v každej krajine). Ale v skutočnosti koniec stredoveku sa začal, keď prví ľudia začali uvažovať novým, „renesančným“ spôsobom. Od týchto zopár jednotlivcov sa „osvietenecké“ – renesančné myšlienky šírili ďalej a ďalej, až nakoniec novým spôsobom myslela drvivá väčšina ľudí – a novovek naplno rozkvitol.

Buďte Vy tou zmenou, ktorú potrebuje Slovensko

Ak chcete niečo zmeniť, urobte pre to niečo VY sami. Ako sa vraví, „buďte tou zmenou, ktorú chcete vidieť na Slovensku“. Nikto to neurobí za Vás, pretože len Vy viete, ako to skutočne chcete. Tak už aby ste sa do toho pustili. Najlepšie hneď.

Foto: goodfon.com