10 máj 2013

Dnes sa pusti do toho, čo si vždy chcel

Dnes sa pusti do toho, čo si vždy chcel

Na Motivátore sme už viackrát písali o tom, že ak chce človek niečo dosiahnuť, prvá vec, ktorú musí urobiť, je začať. Vždy sme sa na to však pozerali z pohľadu „podnikateľského“. Dnes by som chcel prejsť na iný uhol pohľadu – a tým sú naše osobné „ciele“, ktoré máme (pre rozoznanie budem používať termín „túžby“).

Väčšina z nás má nejaké profesijné ciele. Okrem nich máme aj veľa iných túžob, ktoré by sme si chceli raz splniť. Niekto sa chce naučiť hrať na gitare, iný chce vedieť španielsky či arabsky a ďalší túži po tom, aby sa dotkol kríža na vrchole Gerlachu. Tieto ciele však väčšinou staviame až na druhé (alebo tridsiate piate) miesto za profesijnými, ktoré sa nám zdajú dôležitejšie, väčšinou z jednoduchého dôvodu – lebo nám prinesú prostriedky na fungovanie.

Dodaj šťavu svojmu životu

Pritom, aj keď splnenie profesijného cieľa nám môže priniesť (aspoň na chvíľu) radosť – a to aj mimo „ekonomického“ prínosu – sú to práve naše splnené túžby, na ktoré spomíname v najlepšom. Sú to splnené túžby, ktoré prinášajú do života „šťavu“ a nakopnú nás do ďalšieho fungovania. Sú to splnené túžby, ktoré urobia náš život plnším, lepším. Dokonca robia lepšími, plnšími a schopnejšími nás samotných.

Aby si bol spokojný, keď sa na konci cesty obzrieš späť

Napriek tomu však ich plnenie odsúvame. Najprv musíme študovať, potom pracovať. Vždy sa nájde niečo iné, čo je dôležitejšie ako tieto naše túžby. Teraz potrebujem svoje peniaze investovať do tohto, teraz zase svoj čas nemôžem venovať japončine, lebo pracujem na tomto. A človek často takto prebehne celým životom bez toho, aby svoju túžbu naplnil. Stále len rozpráva o tom, ako rád by to urobil, až nakoniec už nestihne prejsť od slov k činom.

Ako silná je Tvoja túžba?

Mnoho ľudí rozpráva, že sa svojim túžbam začnú venovať až keď vybehnú z „krysích pretekov“ (stavu, kedy človek robí pre peniaze a žije v rutine). Keď nebudú mať starosť o peniaze a budú si to môcť naplno vychutnať. Niečo na tom je – človek niekedy potrebuje určitú sumu peňazí, aby niektoré svoje túžby naplnil. Ale smola týchto ľudí býva, že aj keď sa im podarí vybehnúť z krysích pretekov, nedokážu si naplno užiť svoje túžby.

Je to preto, lebo napĺňanie túžob vôbec nie je o peniazoch alebo množstve voľného času. Je to len o sile našej túžby a ochote na nej pracovať.

Ten, kto sa chce skutočne naučiť španielsky, si zoberie učebnicu (ktorú si mohol nájsť na internete) a ide sa učiť. Namiesto hrania najnovšieho Assassin’s creed, namiesto pozerania televízie alebo bezcieľneho scrollovania cez Facebookový stream, vezme do ruky učebnicu a ide na to. Ak chce niekto vyliezť na Gerlach (alebo aj Mount Everest), nesleduje väčšinu času ligu majstrov. Trénuje svoju vlastnú kondičku (môže to byť aj futbalom) a robí čokoľvek, čo ho prináša bližšie k naplneniu túžby. Ak je niekoho túžbou cesta do južnej Ameriky, plazmový televízor nie je prvou vecou, ktorú si ide kúpiť.

Na čo ešte čakáš? Chceš nájsť cestu alebo výhovorky?

Čokoľvek chcete dosiahnuť, vždy sú tu veci, na ktorých môžete začať pracovať už teraz. Bez toho, aby ste museli mať veľké množstvo peňazí, na ktoré stačí len Vaša práca a čas, ktorý si viete urobiť.

Naozaj, na veľkú skupinu túžob (ako napríklad učenie sa cudzích jazykov) stačí skutočne len čas, chuť a vytrvalosť – nevyžadujú nič viac.

Pamätajte si, že ten kto skutočne chce, cestu vždy nájde. Ak cestu nenachádzate, tak buď nerobíte pre svoju túžbu maximum, alebo to v skutočnosti nie je Vaša hlboká túžba.

Ale ak to cítite ako skutočne hlbokú túžbu, neodkladajte ju bokom. Pustite sa do nej už dnes, už hneď teraz. Nevyhovárajte sa na nedostatok (hocičoho). Urobte pre ňu niečo, aj keď len čokoľvek malé. Začnite, a hlavne nezabudnite dennodenne pokračovať. Veď aj tá najväčšia mozaika sa skladá len z maličkých kamienkov, poctivo a trpezlivo prikladaných jeden k druhému. Niektoré kroky možno nebudete vedieť teraz naplniť, ale venujte sa tým, ktoré naplniť viete. A postupne to zvládnete.

Foto: goodfon.com