22 máj 2013

Tieto prázdniny prežijem inak!

Už je to pomaly tu!
Už len slabý mesiac a pol, a je tu najradostnejšie obdobie roka pre všetkých študujúcich a školopovinných. Pomaly a (našťastie!) nezadržateľne sa blížia letné prázdniny. Prvé kolo prijímačiek je už tiež za nami, a tak mnohí začínajú rozmýšľať, čo s dvoma mesiacmi voľna – samozrejme mimo dlhého vylihovania v posteli a užívania si letného počasia.

Niektorí už majú o časť programu postarané, či už pre nie práve najlepšie známky, alebo preto, že ich prázdniny sú vopred nalinkované. Iní rozmýšľajú nad nejakou brigádou – a možno už sú ďalej ako len pri rozmýšľaní. A sú takí, ktorí okrem niekoľkých jasných vecí, ako napríklad dva týždne dovolenky na Ibize, nevedia čo budú robiť so zvyšným časom. A práve pre nich je tento článok.

Uvažovali ste niekedy nad tým, tie dva mesiace prázdnin, koľko je to času? 65 dní, dohromady 1560 hodín, z toho 910 „použiteľných“ – teda ak si doprajete počas prázdnin výdatných 10 hodín spánku každý deň. To už je nejaké číslo. Je to viac ako mesiac čistého času, ktorý môžete venovať čomukoľvek sa Vám zachce.

Cez prázdniny môžeš urobiť to, čo si nemohol počas školského roka

Teraz sa otočme úplne opačným smerom. Určite máte v živote veci, ktoré by ste chceli zvládnuť, ktoré by Vás potešili a ktorým sa chcete venovať. Avšak, počas školského roka je tu veľmi veľa rušivých elementov, ktoré nám často bránia naplno sa venovať tomu, čomu chceme. Ak je Váš záujem napríklad umelecký, kedy reálne väčšinu času čakáte na bozk od múzy, vstupuje Vám denný režim a škola celkom do cesty. Až múza príde, nemusíte byť akurát v správnom čase na správnom mieste. Možno ste akurát pred tabuľou v škole, alebo na plaveckom tréningu, musíte si urobiť domáce úlohy alebo čokoľvek iné. To isté platí pri akejkoľvek činnosti, ktorá vyžaduje dlhšie sústredenie. Ak sa vrátite zo školy o štvrtej, a potom sa máte zamerať a pracovať napríklad na programe, ktorý chcete urobiť, zostáva Vám asi tak 5-6 hodín, počas ktorých sa tomu môžete venovať. Nie je to málo, ale ak pripočítame všetky vyrušenia a prípravu na druhý deň, z času sa ukrojí ani nevieme ako. A z 5-6 hodín sú hneď 2 poťažmo 3.

Využi pohodu letných prázdnin

Ale máme tu predsa magický čas prázdnin, počas ktorého neexistujú (skoro) žiadne rušivé elementy. Máte mesiac čistého času, ktorý môžete venovať tomu čo ste vždy chceli. Keď chcete maľovať, môžete maľovať. Keď chcete začať podnikať, máte ideálny čas na prípravu a začiatok. Máte 910 hodín hrania na gitare alebo zdokonaľovania sa v hre na akordeón. Ak sa chcete naučiť cudzí jazyk, môžete sa do neho ponoriť, a nevyliezť až do druhého septembra. Čokoľvek sa chcete naučiť, čokoľvek chcete dokázať, alebo zvládnuť, letné prázdniny sú ideálnym časom to spraviť!

Namiesto „sladkého ničnerobenia“ môžeš „sladko niečorobiť“

Možno Vám teraz napadne: „No počkať, to sa mám akože vzdať váľania sa na deke na pripekajúcom slnku, plávania v bazéne a celého leta ? Načo mám potom prázdniny?“
Samozrejme netvrdím, že musíte stráviť celé prázdniny „prácou“ (alebo učením sa niečoho nového). No porozmýšľajte. Neviem v ktorom ročníku práve študujete, ale zrejme Vás ešte niekoľko prázdnin čaká, a už ste ich niekoľko absolvovali. Možno ste ich strávili práve vyvaľovaním sa na pláži, alebo pojedaním babkiných zásob lekváru. Čo ak by ste sa rozhodli, že tieto prázdniny (alebo aspoň veľkú časť z nich) strávite prácou na niečom čo chcete v živote urobiť, a čo Vás bude baviť ? Síce sa budete musieť vzdať deky, no nejdete robiť nič nepríjemné. Dôležité je, že sa idete venovať niečomu čo Vás baví. Idete sa zlepšovať a zdokonaľovať v tom, čo Vám spôsobí radosť. Určite to bude užitočnejšie a do Vášho ďalšieho života prínosnejšie, ako chytanie bronzu (a to nemám nič proti opaľovaniu, veď je to najrozšírenejšia letná aktivita).

Áno, ja viem – je to ťažké. Rozhodnúť sa, že namiesto prázdninového „sladkého ničnerobenia“ budete „sladko niečorobiť“. Ale ak sa rozhodnete, že sa budete venovať veci, ktorú z hĺbky duše milujete alebo ju chcete zvládnuť či dosiahnuť, jednoducho to nemôžete ľutovať. Ľutovať skôr budete, že ste to neurobili.

Váš čas je to najvzácnejšie, čo máte. A teraz máte pred sebou mesiac čistého času. Zauvažujte investorsky – kam idete investovať svoj čas? Do aktív, ktoré Vám vydržia navždy, alebo do pasív ktoré vyblednú po pár mesiacoch? Nemusíte investovať všetko do aktív, ich pomer je však v tomto prípade veľmi dôležitý.

Foto: goodfon.com