05 okt 2012

Rozbehnite vlastný projekt!

projekt

Rozbehnutie vlastného projektu je obrovskou výzvou pre každého, aj pre úspešného človeka so skúsenosťami. Prečo by ste s tým mali začať? Máte koníček, ktorému sa venujete popri zamestnaniu, a v ktorom ste dobrý? Čo by ste povedali na to, keby ste sa ním živili? Nie, nežartujeme.

Ak si neviete z rôznych dôvodov nájsť prácu, rozbehnutie vlastného projektu berte ako alternatívu. Pokiaľ ste na úrade práce, zrejme máte odrazu viac voľného času – čo keby ste ten čas využili produktívne? Začnite pracovať sami pre seba! Áno, možno sa vám tá myšlienka môže zdať šialená, no predstavte si, že niektorým ľuďom sa zdá šialené byť na úrade práce a čakať, kým vás zachráni dobrodinec na bielom koni s ponukou zamestnania. Nespoliehajte sa na pomoc od štátu, postavte sa radšej na vlastné nohy!

Chápeme, že byť dlhodobo bez zamestnania je náročné na psychiku človeka: nemáte stabilný príjem, ak ste si nevytvorili finančné rezervy, stále sa obávate,  či budete mať z čoho nakúpiť a zaplatiť faktúry, môže vám chýbať pracovné prostredie a práca samotná. Môže to znieť frustrujúco, však? Ale.. viete, že nemusí? Stačí len troška zmeniť svoje vnímanie a vo svojej situácii zrazu objavíte príležitosť. Príležitosť na zmenu, na zlepšenie situácie, dosiahnutie cieľov. Môžete byť kým chcete a robiť to, čo vás baví, dá sa to! Cítite už tú pozitívnu vlnu? (ešte nie?)

Nejdeme vás prehovárať, aby ste išli okamžite založiť živnosť alebo s.r.o., to sú závažné rozhodnutia a koniec-koncov, podnikanie ani nie je vhodné pre každého. Podnikanie je úžasné v tom, že vám dáva príležitosť maximálne sa realizovať, robiť to, pre čo máte nadšenie a prinúti vás byť viac zodpovednejšími. Každá minca má ale dve strany a to platí aj v tomto prípade: za voľnosť a sebarealizáciu sa platí časom. Podnikanie nie je jednoduché, ako podnikateľ musíte riešiť kopec činností, ktoré za vás nik iný (aspoň kým sa rozbiehate) nespraví, okrem toho sa staráte o získavanie klientov a povinnú byrokraciu. Podnikateľom by mal byť cieľavedomý človek, ktorý je ochotný pracovať viac, než by musel v zamestnaní, človek, ktorý dokáže byť aspoň trocha vizionárom a nebojí sa výziev (úspešne podnikať môžete aj bez týchto vlastností, ale je vašim veľkým plusom, ak nimi disponujete).

Podnikanie je práca na plný úväzok. Keď ste ale zvládli tú predchádzajúcu, prečo by ste nezvládli aj toto?

Na Slovensku sa žiaľ podnikanie ešte stále príliš démonizuje (zvlášť v skupinách starších obyvateľov, ktorým bolo za komunizmu “lepšie”) a spája s negatívnymi vlastnosťami. Podľa takýchto ľudí je podnikateľ bohatým “podvodníkom” a “zlodejom”. My však vieme, že to tak nie je. Vieme aj, že neúspech v podnikaní nemusí byť životným zlyhaním (viete, že v zahraničí berú vážne len toho podnikateľa, ktorému už nejaká tá firma skrachovala?) – z každého neúspechu môže vzísť niečo pozitívne, minimálne v rozsahu získania životnej skúsenosti. A platí to všeobecne – prišli ste o prácu, nedokončili školu, alebo vám niečo dôležité nevyšlo podľa očakávaní?

Ak vám niečo nevyjde, nenechajte “tú vec”, aby vás držala späť a v strachu z budúceho zlyhania: nebojte sa skúšať veci odznova. Zlyhanie je príležitosť začať odznova.

Nemusíte byť podnikateľom, aby ste boli podnikavec!

Rozbehnúť vlastný projekt môžete aj popri práci, štúdiu, hľadaní práce aj na materskej. Pod projektom myslíme čokoľvek, nemusí to byť aktivita, od ktorej očakávate rýchly zárobok. Nájdite niečo, čo vás baví a v čom ste dobrý. Kreslíte, píšete, viete programovať, robiť grafiku, upravovať fotografie, vytvárať sochy, keramiku, šiť, vymýšľať šperky, alebo sa zaujímate o nejakú oblasť, v ktorej máte naozaj dobrý prehľad? Ak ste aspoň na jednu vec odpovedali kladne, tak na čo ešte čakáte?

TIP: Svoje špeciálne (alebo aj úplne obyčajné) zručnosti a schopnosti môžete speňažiť napríklad prostredníctvom služby jaspravim.sk!

Ilustračné foto: pixmac.com