28 apr 2014

Nič nie je pravda

Nič nie je pravda.

Na začiatok si dajme jeden malý pomyselný experiment.

Predstavte si, že sa rozprávate so svojim priateľom o červenej stene. Vy poviete, že stena je červená, a on vám potvrdí „áno, je červená“. Ale ako zistíte, či skutočne vidíte tú istú farbu ako on? Možno on vidí takú farbu, ktorú vy nazývate modrou, ale označuje ju ako červenú, pretože ho odjakživa učili, že táto farba sa volá červená. Technicky vidíte inú vec – vy vidíte červenú stenu, on vidí modrú stenu. Ale obaja ju nazývate červenou, pretože vám niekto povedal, že farba akú má tá stena sa označuje slovom „červená“. Rozumiete čo myslím? Pre lepšie pochopenie si pozrite video od Vsauce na túto tému.

S týmto priateľom sa môžete rozprávať celé roky a nikdy nezistíte, že vidí červenú farbu inak ako vy. Jednoducho preto, že čokoľvek, čo vo svojom živote zažijete, ste zažili VY. Prijala to vaša myseľ. V skutočnosti keď sa nad tým dobre zamyslíte, nikdy naozaj „nezažijete“ nič z vonkajšieho sveta.

Váš mozog upravuje realitu.

Keď sa dotknete stoličky, na ktorej práve sedíte, ucítite istý pocit. Možno kovový chladivý, možno teplý drevený, možno plastový. Ale v skutočnosti ste ho nepocítili priamo vy. Pocítili ho receptory vo vašej pokožke, ktoré preniesli vzruch cez elektrický signál do mozgu, ten následne vytvoril model, ako si myslí, že by podľa vstupných dát mala stolička dávať pocit – a až to je to, čo zažijete. Všetko čo zažijete spracováva váš mozog, upravuje si to na svoj obraz. Nevidíte teda realitu, ale mozgom poupravenú interpretáciu vnemov, ktoré preniesli vaše nie úplne dokonalé vnemové orgány. Toto si môžete overiť aj hneď teraz. Dajte si do googlu „test na slepú škvrnu“, zapnite si obrázky a hociktorý rozbaľte. Zakryte si ľavé oko, pravým sa pozerajte na ľavú bodku, a posúvajte sa bližšie k monitoru. A zrazu, keď sa dostanete do správnej vzdialenosti – bodka zmizne!

Namiesto nej tam bude farba pozadia (obvykle biela).
Ale počkať. Tá biela tam predsa v skutočnosti nie je… alebo hej? Je tam čierny bod, tak ako je možné, že vidíte bielu farbu? Jednoducho. Váš mozog si „domyslel“, čo tam asi môže byť. Všade naokolo je biela, tak bude asi aj tam. Úplne sprosto vás podviedol a povedal vám, že tam je biela – aj keď je tam čierna.

Pritom, toto sú jasné, tak povediac „hmatateľné veci“. Ale čo ak sa bavíme o abstraktných veciach, akými je napríklad úspech, či bohatstvo? Ako si môžeme byť istí, že niečo je skutočne tak, ako to vnímame, alebo lepšie povedané, ako nám to servíruje náš mozog?

Napríklad, veľa ľudí verí, že nikdy nezbohatne. Ich mozog upravuje realitu tak, že vždy zvýrazní túto črtu – nie som schopný zbohatnúť. V skutočnosti to však nie je pravda. Je to len „filter“ nášho mozgu, ktorý priraďuje väčšiu dôležitosť veciam, na ktoré sme zameraní, ktoré sa zhodujú s našim vnútorným nastavením. Teda ich mozog dáva väčšiu dôležitosť všetkým veciam, ktoré sú spojené s „nedokážem zbohatnúť“, a naopak potláča momenty, kedy sa im podarilo získať dostatok peňazí. Filter mozgu sa však dá zmeniť tým, že začnete dávať pozornosť tým veciam, ktoré chcete. Mozog sa začne prestavovať, a pripraví filter tak, aby vám servíroval to, na čo sa zameriavate.

A ako je to s pravdou?

Tak s pravdou von. Doslova.
Pravda v skutočnosti neexistuje. Pamätáte sa na príklad s červenou stenou zo začiatku článku? Mohli by ste s istotou povedať, ktorý z dvoch ľudí mal pravdu? Kto videl skutočnú červenú – vy, alebo váš priateľ?

Z vášho pohľadu by ste zrejme povedali, že vy ste to vnímali správne, a váš priateľ to vníma nejako divne. Ale z jeho pohľadu to divne vnímate vy a modrá farba je fakt tá, na ktorú používame označenie „červená“. Z jeho pohľadu ste teda ten „divný“ vy.

„Pravda“ je teda pojem čisto osobný. Vy si definujete, čo je pravda, a čo nie. Môžete si povedať: „no počkať, ale určité zákony tu predsa sú pre všetkých – všetci cítia gravitáciu, všetci musia jesť, spať…“, a z vášho pohľadu by to aj bola pravda. Ale stále existujú jogíni, ktorí levitujú vo vzduchu, a tzv. „brethariáni“ – ľudia, ktorých stravou je „prána“, vesmírna energia. Pre nich jednoducho nie je pravda, že je gravitácia, ani že treba jesť. Pre vás to pravda je, pre nich nie.

A presne to isté platí, ak vám niekto niečo tvrdí – napríklad váš priateľ, či učiteľ v škole. To čo vraví je určite pravda, ale len pre neho. Neznamená to, že to musí byť zákonite aj pravdou pre vás. Vy máte svoju pravdu, a svoj mozog, ktorý ohýba to čo počujete do takého tvaru, aby sa to čo najlepšie prispôsobilo tomu čo poznáte.

Každý má svoju pravdu.

Takže ak vám niekto tvrdí, že sa niečo nedá, nie je to pravdou pre vás. Je to pravdou pre neho. Ak vám niekto tvrdí, že sa niečo „musí“, nie je to vaša pravda. Je to jeho pravda. A ak vám niekto tvrdí, že niečo „je takto a nie inak“…. veď viete.

Ak je to možné, vždy vždy vždy, si urobte vlastný názor. Skúste si to, o čom sa rozprávate alebo učíte. Zažite to, ochutnajte, urobte. Nič nemusíte prijímať ako pravdu. Jediné, čo je a navždy bude pravdou, je vaše vlastné vnímanie veci. To, ktoré ste na vlastnej koži okúsili. Pre vás je to jedinou skutočnou pravdou. Ak je pre vás pravdou, že budete mať úspešné podnikanie, a ostatní sa vám za to smejú, nemusí vás to trápiť. Jediné o čom to vypovedá je, že oni ho nikdy mať nebudú. Ich pravdou je, že niečo také nie je možné. Ale to s vami nič nemá. Vaša pravda je iná.

Rôzni ľudia sa vás budú snažiť presviedčať o rôznych pravdách. Nenechajte si zničiť tú svoju pravdu. To je totiž to, čo z vás robí vás samých. To je to, čo tvorí vašu jedinečnosť. A to je v živote najdôležitejšie – zostať sám sebou. Tým jedinečným JA.

Foto: goodfon.com