14 sep 2012

10 nápadov, ako byť viac iniciatívny počas štúdia

nápadov

Máte pocit, že toho robíte primálo? Chcete sa nejakým spôsobom realizovať, len neviete ako? Prinášame vám 10 zaujímavých nápadov, ako využiť svoju energiu a voľný čas čo najlepšie. Ideálne pre študentov. Bonus: vylepšia váš životopis.

Organizujte

1. Môžete zorganizovať študentskú konferenciu!

Podujatie Unicamp vzniklo práve vďaka študentskej iniciatíve. Viete, že MINI Unicamp môžete mať aj na svojej škole?

2. Založte záujmový krúžok.

Pokiaľ máte špecifickú (alebo hoci aj takú celkom obyčajnú) záľubu, prečo by ste nemohli založiť krúžok a spoznať nových ľudí s rovnakým záujmom? Príklad: krúžok čitateľov, hodina zumby, brušného tanca, hodina kreslenia a pod. Požiadajte o občasné požičanie priestoru svoju školu alebo internát alebo sa opýtajte známych, či by nevedeli o vhodnom priestore. Akciu spropagujte s dostatočným predstihom na internete, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí, ale nezabudnite ani na old-fashioned spôsob – vyveste plagáty po škole alebo internáte.

Píšte

3. Začnite písať blog zameraný na tému, ktorá vás baví.

Je to móda? Pridajte sa medzi mladé slovenské fashion bloggerky a možno sa vám vďaka tomu môže podarí získať vysnenú prácu v módnom priemysle alebo vás aspoň pozvú na v.i.p. módnu akciu. Píšte blog o varení/pečení, ako to robí napríklad Martina na svojom blogu Dulce de Leche, ktorú si vďaka tomu všimli aj známe slovenské magazíny. Alebo kľudne rozoberajte hoci aj politiku alebo hladomor v Afrike. Ak však chcete, aby sa váš blog stál známym, musíte pridávat kvalitný a originálny obsah, nekopírovať ostatných a mať vlastný názor na veci, o ktorých píšete. Ako študent by ste to mali zvládnuť. Či sa vo vás rodí spisovateľ? Prečo neuverejníte svoje výtvory? (kľudne aj anonymne) Viete dobre písať? Začnite ponúkať svoje služby ako copywriter!

4. Založte webstránku s prínosným obsahom.

Iste by vaši kamaráti, spolužiaci či budúci študenti uvítali webstránku so študijným materiálom z vášho odboru, ako napríklad referáty, seminárky, diplomovky svoje i spolužiakov.

Vylepšujte svet okolo seba

5. Pokúste sa zmeniť, čo sa vám nepáči.

Inšpirujte sa napríklad projektom Chcem, aby tu, ktorý je slovenskou verziou projektu I wish this was od umelkyne a urbanistky Candy Chang. Preštudujte si aj ostatné projekty Candy Chang, sú úžasným príkladom toho, že aj maličkosťami môžete zmeniť veľké veci, alebo na ne aspoň upozorniť. Nezabudnite,  že rovnako dôležité, ako efekt samotný, je pokúšať sa o zmenu a spraviť aspoň niečo, než sa nepokúsiť vôbec.

6. Pridajte sa k neziskovke.

Ste hyperaktívny alebo radi pomáhate iným? Nasmerujte svoju aktivitu na správnu vec. Nájdite neziskovú organizáciu,  v ktorej by ste chceli vypomáhať, či už ide o prácu s deťmi, zvieratami, pomoc bezdomovcom a pod. Ak vám fyzická práca nevonia, ponúknite svoju pomoc nietkorej organizácii aj formou vytvorenia webstránky, starostlivosti o reklamu, pomoc so získavaním darcov a podobne. Nielenže si aj takúto činnosť budete môcť pridať do svojho životopisu, ale zároveň získate naozaj dobrý pocit z pomoci iným.

Pracujte

7. Nájdite si brigádu!

V práci získate neoceniteľné skúsenosti, naučíte sa, ako to chodí v pracovnom prostredí, vďaka brigáde možno zistíte, čomu sa chcete po ukončení štúdia venovať. A predovšetkým, aby ste vzbudili záujem svojho budúceho zamestnávateľa, je pre vás dôležité mať aspoň nejaké pracovné skúsenosti. Ak neviete násť brigádu, skúste si zarobiť aspoň pomocou systému mikroprác cez jaspravim.sk.

8. Venujete sa grafike alebo viete programovať?

Vytvárajte webové stránky, programujte, realizujte nápady, jednoducho, budujte si portfólio, kým ste ešte študentom. Ako programátor alebo grafik – študent sa však stále máte čo učiť a zrejme ešte nemáte také skúsenosti, ako profesionáli, ktorí sa tejto oblasti venujú už celé roky. Nepremrhajte však čas, ak si môžete už teraz začať budovať portfólio, dobré meno alebo dokonca vlastný biznis. Nerobte však za prehnane nízke ceny – ako študentovi sa vám to síce môže aj tak vyplatiť, ale príliš nízke ceny kazia trh a znižujú hodnotu vašej práce (veď predsa aj vytvorenie jednoduchého webu, grafického návrhu či skriptu zaberá čas, váš čas, ktorý môžete stráviť napr. učením sa na skúšky).

Vytvárajte

9. Ste umelec alebo kreatívna duša?

Venujte sa maľbe, kresleniu, šitiu, tvorbe šperkov, keramiky alebo čomukoľvek, čo vás baví a na čo máte talent. Požiadajte kamarátov a známych, aby vám vaše výtvory pravdivo skritizovali, aby ste získali prvý feedback. Myslia si, že sú dosť dobré na predaj? Začnite ich predávať cez internet, napríklad na sashe.sk, fler.cz alebo prostredníctvom kathaira.sk. Alebo si aspoň založte online portfólio na behance.net alebo deviantart.com. Svoje diela môžete šíriť aj prostredíctvom sociálnej siete Pinterest.com. Nenechávajte si svoj talent len pre seba!

10. Nebojte sa pustiť do podnikania

Možno ste človek, ktorý si nevie predstaviť budúce sebauplatnenie vo firme, pre niekoho iného. Možno chcete realizovať vlastné projekty a spoliehať sa len sám na seba. Podnikanie nie je jednoduché, ale možno je tým pravým pre vás. Nepúšťajte sa do podnikania bezhlavo, ak študujete, bude ťažké zvládať oboje. Pokiaľ chcete po škole podnikať, využite čas popri štúdiu aspoň premýšľaním nad predmetom svojho budúceho podnikania, vytvorte si biznis plán, sledujte konkurenciu, pomaličky začnite na príprave svojho projektu, vzdelávajte sa. Na Slovensku pôsobia organizácie, ktoré mladým podnikateľom pomôžu – napríklad The Spot, NARMSP a iné, veľa sa môžete naučiť aj vďaka podujatiam ako spomínaný Unicamp alebo StartupCamp, dokonca aj keď sa nechystáte podnikať v IT (prednášky sa týkajú aj marketingu a tém, ktoré vám môžu pomôcť).

Využívajte svoj čas produktívne, nasmerujte svoju energiu na činnosti, ktoré vám budú skôr či neskôr prínosné.