19 apr 2013

Ranné vtáča doskáče ďalej

Ranné vtáča doskáče ďalej

V dnešnej dobe pribúda čoraz viac príbehov mladých ľudí, ktorí sa stávajú úspešnými už veľmi skoro.

Najviac mi utkvel v pamäti 17-ročný „chalan“ Nick D’Aloisio, ktorý prednedávnom predal svoju aplikáciu Summly firme Yahoo! za 30 miliónov dolárov.

Začal sa učiť programovať keď mal 12 a ako 15-ročný vypustil do Apple appstore aplikáciu Trimit, ktorá dokázala vyextrahovať z textu dôležité informácie a skrátiť ho na 1000, 500 alebo 140 znakov. Zanedlho dostal investíciu od hongkongského podnikateľa Li Ka-shing vo výške 300 000 $ a o dva roky neskôr ju predal firme Yahoo! už pod menom Summly.

Samozrejme, každého zaujme v prvom rade nádherná suma, ku ktorej to všetko viedlo. Ale to nie je to hlavné, na čo by som chcel v tomto článku poukázať. To, na čo chcem poukázať, je vek, v ktorom Nick pracoval na svojom miliónovom úspechu. 12-17 rokov.

Vtáča, ktoré sa zobudí a z hniezda vyletí skôr, aj úspech dosiahne skôr

Ostatné deti v tomto veku majú úplne iné starosti. Hrajú počítačové hry, chodia von s kamarátmi, obletujú dievčatá, tancujú na diskotékach. Jednoducho povedané – užívajú si život. Neviem síce, čo robil väčšinu času Nick, ale predpokladám, že ak by sme tie roky, keď bol zavretý vo svojej izbe a písal kódy, riadok za riadkom, porovnali s rokmi, ktoré prežívali jeho rovesníci, mohli by sme povedať, že mal celkom nanič detstvo. „Prepracoval“ ho namiesto toho, aby sa bavil a užíval si.

Avšak, keď sa presunieme do súčasnosti, asi nikto nebude oponovať, keď poviem, že sa má oveľa lepšie. Má za sebou fungujúci biznis a dostatok peňazí na to, aby celý život mohol robiť, čo sa mu len zachce. Jeho spolužiaci sa pomaly dostávajú do „normálneho“ režimu fungovania, uvažujú o brigáde, aby finančne utiahli vysokú školu a potom strávili celý život v práci, ktorú možno ani nebudú mať radi. V konečnom dôsledku je tým, kto sa smeje naposledy, Nick. A už je Vám asi jasné, prečo. Pretože začal skoro.

Vtáča sa zobudilo a k cieľu doskákalo v momente, kedy sa väčšina ostatných ešte len ťarbala von z hniezda. Využilo obdobie, kedy má najviac energie, času a hlavne pohody (nestraší ho hypotéka ani pôžička na auto alebo mesačné nájomné) na to, aby pracovalo a mohlo si užívať v momente, kedy sa jeho rovesníci ešte len učia, ako to v skutočnom svete chodí. Využilo čas, kedy je najvitálnejšie, najschopnejšie sa učiť a jednoducho skákalo k cieľu.

Energiu, ktorú máme v mladosti, treba využiť!

Ak ste študent (a nemusíte mať dvanásť, ani pätnásť) a máte dobrý nápad, ktorý si myslíte, že by stálo za to zrealizovať, pustite sa do neho. Teraz ste najvitálnejší, máte najviac času a energie, najviac chute do práce. Využite tieto turbomotory na chrbte – stačí kliknúť štart. A hlavne – nemusíte sa zaoberať ničím, čo začne hneď zarábať, a uvažovať nad tým, ako to môžete speňažiť. Jednoducho sa venujte tomu, čo vás skutočne baví.

Samozrejme to znamená začať na tej veci robiť. A to je pre bežného študenta častokrát veľmi ťažké. Veď je tu tá fajná diskotéka, hentam idú kamoši na jedno a ešte potrebujem doskillovať postavu na level 90, keď už som investoval do toho datadisku. Potom sa zase treba čo-to poučiť a taktiež nezabudnúť liezť na dievčenský internát po hromozvode.

Chvíľková zábava teraz, alebo zábava na celý život?

Je jasné, že mladý človek sa chce zabávať. Ani nechcem tvrdiť, že je to zlé. Niektorým sa možno pri mojich slovách vytvoril obrázok o tom, ako strávia celú mladosť prácou a nezostane im ani štipka času na zábavu. Nehovorím tu o tom, že máte len sedieť a makať na svojom projekte. Ale ide o to zvoliť si správny pomer medzi prácou na Vašej možnej budúcnosti a zábavou. Vedieť sa rozhodnúť, že na tú párty proste nepôjdete, keď potrebujete doskriptovať novú funkciu. Vedieť sa rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie – či chvíľková zábava teraz, alebo zábava na celý život.

Teraz je ten správny čas

A toto neplatí len pre podnikanie. Ak chcete urobiť vo svojom živote čokoľvek, najlepšie je začať už teraz! Pamätajte – čím skôr vyrazíte na cestu, tým skôr prídete do cieľa. To neznamená, že sa máte do toho cieľa hnať a utekať. Naopak, keď začnete dostatočne skoro, stačí proste kráčať. Budete mať dosť času privoňať ku kvetinám po ceste a navyše budete v cieli skôr ako väčšina Vašich rovesníkov. Čokoľvek chcete dosiahnuť, teraz je ten správny čas.

Zatnite zuby, prekusnite tú trochu nekomfortu dnes a plody budete zbierať (možno) až do konca života.