20 dec 2013

Nič nie je samozrejmé.

Nič nie je samozrejmé.

Ste veľmi bohatí.

Aj keď sa Vám to na prvý pohľad zdať nemusí, je to skutočne tak. Mnohí z nás, ktorí žijeme tu na Slovensku, sme skutočne veľmi bohatí. Nie je to však bohatstvo, ktoré sa odrazí na ekonomických ukazovateľoch (i keď niekedy áno). Neprečítate si o ňom v novinách, neuvidíte ho v televízii. Tam všade sa hovorí o tom, aké je to tu zlé. Aké percento nezamestnanosti máme a kde vládne aká chudoba. Tam nečakajte žiadne správy o bohatstve, o ktorom tu hovorím. Ale ono tu skutočne je.

Sme bohatí ako národ.

Máme totiž veľa vecí, o ktorých môžu ľudia v iných krajinách len snívať, a ktoré si pri tom nie vždy vážime. Nemyslím len také úplne očividné príklady, ako to, že si môžeme pustiť z kohútika teplú a studenú vodu (mimochodom úžasnej kvality), a nemusíme po ňu chodiť k rieke, ako niekde v Afrike. Mnohé krajiny nám majú čo závidieť. Napríklad to, že máme kopec ornej a úrodnej pôdy, a nemusíme pre každý meter štvorcový, na ktorom chceme niečo zasiať, orať svahy s 60 stupňovým sklonom ako niekde v Tirolsku, alebo si pracne a nákladne „kradnúť“ úrodné metre štvorcové z mora, ako napríklad v Holandsku. Máme viac menej čistý vzduch, a po mestách nemusíme chodiť s rúškami. Keď chceme vidieť krásnu prírodu, prakticky všade stačí zájsť zopár metrov za mesto. Takýto bohatí sme všetci spolu ako národ.

Aj ako jednotlivec si bohatý.

Ale aj každý jednotlivec má mnoho vecí, o ktorých môžu iní len snívať. Ak sú Vaši rodičia v poriadku, máte veľké šťastie. Ak sú Vaše deti v poriadku, je to obrovské bohatstvo. Ak môžete Vianoce prežiť v kruhu rodiny, ste šťastný človek, lebo niekto také šťastné rodinky vidí len v TV alebo zvonka cez okno. Ak máte strechu nad hlavou, ak máte… Mohol by som pokračovať vo vymenovávaní, ale myslím, že ďalšie príklady si viete domyslieť aj sami. Všetko sú to veci, ktoré dennodenne máme okolo seba a ktoré vnímame ako samozrejmé. Ale ako hovorí už nadpis článku – nič nie je samozrejmé.

Treba vnímať to bohatstvo, keď ho máme a aj si ho riadne vychutnať.

Hodnotu týchto vecí často doceníme až príliš neskoro – v momente, kedy tieto „samozrejmosti“ stratíme. Vtedy pochopíme, že samozrejmé nie sú. Zo sekundy na sekundu sú preč, a my si uvedomíme, aký sme boli šťastní, pokým tu boli. Čas trávime v nejakej honbe za niečím v budúcnosti, čo nie je zlé pokým nezabudneme na to, aký poklad máme Tu a Teraz. Že veci, ale hlavne ľudia, zvieratká – spriaznené duše, a tiež mnohé iné ako napríklad zdravie, nie sú samozrejmé. To že tu teraz sú, ešte neznamená, že tu budú aj zajtra. Takže s nimi treba žiť, treba si ich užívať pokým sú tu, a nie len banovať, keď zrazu odídu.

To, že teraz máme nádhernú prírodu ešte neznamená, že tu bude aj za niekoľko rokov. Parlamentom prešiel zákon o predaji slovenskej pôdy zahraničným vlastníkom, takže ani to, že máme svoju pôdu pod nohami a môžeme sa na ňu slobodne postaviť, už nemusí byť za niekoľko rokov pravda.

Teš sa aj z toho, že dýchaš.

Účelom článku však nie je, aby sme filozofovali nad tým, čo sa môže stať. Práve naopak. Nefilozofujte, ale buďte vďační. Buďte vďační, a hlavne si to všetko užívajte, pokým môžete. Skúste si počas dňa spomenúť, aké je to super, že máme vzduch, ktorý sa nemusíme ešte báť dýchať, a dajte si zopár hlbokých nádychov.

Buď vďačný za rodinu a venuj jej pozornosť.

Buďte vďační za svoju rodinu, venujte jej svoju pozornosť, zahrajte sa so svojimi deťmi, povedzte manželke/manželovi ako ju/ho máte radi. Kúpte manželke kyticu. Strávte čas so svojimi priateľmi. Choďte na dlhšiu prechádzku so svojim psom, urobte mu radosť.

Naplno si vychutnaj všetko, lebo nič nie je samozrejmé.

Tí ráznejší môžu pridať otáčky a zodvihnúť obal z lupienkov či plastovú fľašu od piva, odhodené
na zem tými, ktorí všetko za samozrejmé považujú. Tí ráznejší môžu stráviť pár minút s ľuďmi, ktorí sú osamelí práve preto, že ich rodina berie život ako samozrejmosť. Tí ráznejší môžu kúpiť pár hračiek a potešiť nimi deti, ktoré zostali ako nepotrebné veci odložené bokom, pretože sa pre niekoho javia byť samozrejmosťou. Tí ráznejší z Vás môžu jednoducho zabrať naplno.

Ale pri tom nezabudnite na to, čo máte sami doma. Buďme však všetci vďační za všetko a všetko si naplno užívajme, lebo nič nie je samozrejmé.

Foto: goodfon.com