21 dec 2012

Chyťte príležitosť za pačesy

príležitosť

Na začiatok jedna technická poznámka. Tento článok sa bude deliť na dve časti. Prvá časť bude hovoriť o tom, ako sa pripraviť na príležitosť, aby sme ju mohli správne „chytiť“, a druhá bude už o samotnom realizovaní Vášho nápadu. Takže prejdeme rovno k prvej časti, ktorou je…

Príprava

Keď sa pozrieme na slovné spojenie “príprava na možnú príležitosť”, môže sa zdať, že to nie je tak celkom možné. Predsa len, nevieme, v ktorej oblasti nájdeme príležitosť, kedy sa naskytne, aké veci na to budeme potrebovať. Ale verte, neverte, aj na príležitosť sa dá pripraviť.

Veľkú vec, ktorú si totiž treba zaistiť pred tým, než sa pustíte do akejkoľvek príležitosti, je VZDELANIE.

Veľa vecí sa môže zdať na povrchu ako skvelá príležitosť, ale ak sa vyznáte a pozriete sa pod povrch, zistíte, že jadro až také dobré nie je. Alebo naopak, to, čo sa zdá ako absolútna hlúposť, sa správne vzdelanému človeku môže ukázať ako skvelá príležitosť.

Pozor – pod vzdelaním nemyslím nejaký akademický titul alebo niečo podobné.

Ako povedal Mark Twain:

Nikdy som nedovolil, aby škola stála v ceste môjmu vzdelaniu.

V „škole príležitostí“ sa za vzdelanie rátajú hlavne vlastné skúsenosti, ale tiež stretávanie sa s ľuďmi z praxe a čítanie kníh, ktoré napísali ľudia, ktorí skutočne niečo v danej oblasti dosiahli.

Je ale dôležité dať si pozor na jednu vec. Nesmiete nič brať ako „v škole“. Tu nie sú správne alebo nesprávne odpovede. Akékoľvek učenie sa nesmie zatieniť Vašu vlastnú schopnosť uvažovať. Práve naopak – správne vzdelanie Vás musí donútiť premýšľať vlastnou hlavou. Pretože hlavne v podnikaní sa veci veľmi rýchlo menia. Niektoré základné návyky a pravidlá platia stále (alebo aspoň veľmi dlho), ale len uvažovanie vlastnou hlavou Vám ukáže východisko z každej situácie, alebo Vám pomôže ohodnotiť správne aktuálnu príležitosť. Správne vzdelanie Vám má dať pevné podložie na tvorbu vlastných kreatívnych riešení, a nie len Vás naučiť kopírovať riešenia niekoho iného. Vzdelanie je ako preskúmaný terén bojového poľa. Dáva Vám výhodu, ale bitku už musíte viesť sami. Neukáže Vám, kam má ktorý oddiel smerovať alebo ako zaútočiť.

Z tohto dôvodu je aj dobré, keď podnikáte v oblasti, ktorú milujete, ktorá je Vašou srdcovou záležitosťou. O tej totiž určite viete veľa aj bez toho, aby ste sa museli čokoľvek učiť, máte vlastné skúsenosti, a nadôvažok – ste nadšení a zapálení pre vec. Toto nenahradia tony preštudovaných kníh ani tisíce stretnutí.

A teraz prejdeme k druhej časti, ktorou je samotné…

Konanie

Teda čo robiť, keď máte akurát tú iskru. Ten skvelý plameň akútnej inšpirácie. Tu je to trošku zložitejšie. Je totiž potrebné nájsť rovnováhu medzi dvoma silami.

Prvou je sila inšpirácie. Sila aktuálnej inšpirácie je obrovská. Ak dostanete nápad a začnete na ňom hneď pracovať, vidíte ju. Inšpirácia zaháňa únavu a lenivosť a dovoľuje nám robiť ďalej a ďalej oveľa efektívnejšie a s obrovskou radosťou. Je to ako raketový motor na chrbte.

A na druhej strane je tu pripravenosť/rozvaha. Na využitie príležitosti/nápadu treba byť pripravený – napríklad jednou zložkou môže byť vyššie spomínané vzdelanie. Toto je na rozdiel od inšpirácie väčšinou dlhodobejší proces, ktorý treba vykonať vopred. A taktiež treba byť rozvážny a nevrhať sa bezhlavo do veci. Aj tu veľmi pomáha, ak sa idete venovať niečomu, čo milujete. Skracuje to čas potrebný na prípravu a tiež, ak sa tomu venujete už dlho, viete, že je to to správne – teda určite konáte uvážene a rozvážne. Máte aký-taký prehľad a nevrháte sa do veci poslepiačky.

Samozrejme – nechcem tým povedať, že musíte čakať, kým budú všetky podmienky ideálne. Ako by povedal Robert Kyiosaki – nečakajte, kým budú všetky svetlá zelené. Ale môžete si rozsvietiť čo najviac svetiel sami.

A práve rovnováha medzi pripravenosťou, rozvahou a inšpiráciou je kľúčom k polapeniu príležitosti. Veľa ľudí čaká na nejaký impulz – nápad, zásah vyššej moci – aby začali konať. Ale ako vidíte, sú tu veci, ktoré musíte zvládnuť predtým. Preto nečakajte. Vzdelávajte sa v oblasti ktorú milujete a skôr alebo neskôr tam tú trhlinku (a možno gigantickú trhlinu) v trhu nájdete. Ak budete pripravení, zvýši to Vašu šancu na úspech mnohonásobne. Využite plameň inšpirácie, zmiešajte ho s dávkou pripravenosti a ste na ceste k úspechu.

Foto: goodfon.com