03 dec 2012

Žijeme v dobe najväčších možností

možnosti

Hovorí sa, že dnes sa ťažko podniká. Máme svetovú ekonomickú krízu, krízu Eura a Eurozóny. Trhy sa hýbu pomaly a navyše na prahu máme revolúcie v Španielsku, Grécku, ale aj v susednom Maďarsku. Človek by si povedal, že začať podnikať dnes je číre bláznovstvo.

Ako sa tak pozerám na podnikateľov na Slovensku dnes, mám taký pocit, že svetová ekonomická kríza im slúži ako dobrá výhovorka na neschopnosť.

„Nie, nemôžeme zvýšiť platy.“

„Nie, nemôžeme poskytnúť zľavu, je predsa kríza.“

„Také riziko si nemôžeme dovoliť, je predsa kríza a musí sa šetriť.“

„Počkajte, faktúru uhradíme neskôr, je predsa kríza.“

Takéto výroky sú na dennom poriadku.

Ale kde tá kríza je? Videl ju niekto? Chytil sa jej? Ochutnal ju?

Ako je možné, ak je kríza, že existujú firmy, ktoré prosperujú a dokonca naberajú zamestnancov? Žijú snáď v nejakom paralelnom vesmíre? A nemusíme ani odchádzať ďaleko za hranice, aby sme ich našli. Napríklad Eset, Martinus, Websupport atď.

Myslím, že kľúčom k ich úspechu je pohľad dozadu. Pozrime sa preto aj my dozadu – a to na veľkú hospodársku krízu v 30-tych rokoch 20. storočia. V tomto období zaznamenal veľký úspech napríklad podnik Tomáša Baťu. Keďže po vojne bol nedostatok všetkých tovarov, Baťa začal vyrábať lacné topánky, ktoré si ľudia mohli dovoliť (zrazil ceny svojich doterajších výrobkov o polovicu, pričom ale musel znížiť aj plat svojich zamestnancov o 40%). V tom čase sa nosili topánky len v zime a jedna rodina mala väčšinou len jedny topánky. A zrazu si mohol dovoliť topánky každý. Chytil príležitosť za pačesy a prispôsobil sa novým podmienkam vo svete.

A tak isto tomu je aj dnes.

Zem bola v plameňoch, a všetko čo stálo, zmenilo sa na popol. Podmienky sa zmenili, a len ten kto sa prispôsobil, alebo bol dostatočne veľký, to prežil.

No a tak, ako po každom požiari, aj dnes máme dve možnosti.

Jedna je – stáť a fňukať, ako to dnes nefunguje, že nám všetka úroda zhorela, teda že biznis nefunguje.

Tá druhá je – zobrať pluh a zasiať do pekne popolom pohnojenej zeme – teda prestať sa sťažovať a začať makať.

Na nahrávke „Najneobyčajnejšie tajomstvo“ od Earla Nightingalea, ktorá bola nahratá už pred päťdesiatimi (!) rokmi, autor hovorí:

George Bernard Shaw povedal toto: ‘Ľudia stále zvaľujú vinu na prostredie za to, akí sú.’ Ja neverím na prostredie. Ľudia, ktorí chcú uspieť v tomto svete sú ľudia, ktorí idú hľadať prostredie ktoré potrebujú, a keď ho nevedia nájsť, vytvoria si ho.

Dnes máme oproti 30-tym rokom jednu veľkú výhodu. A ak čítate tento článok, máte ju aj vy.

Je to INTERNET. Zasiahol každú oblasť ľudského života, pričom práca rozhodne nezostáva pozadu. Dáva nám veľkú možnosť začať robiť veľa vecí bez nejakých veľkých nákladov na výrobu či distribúciu. Hudobná skupina môže vydať 72 albumov v priebehu jedného roka (skupina Pearl Jam medzi rokmi 2001 – 2002). Pesnička sa dá nahrať cez iPad s Garage bandom a distribuovať cez iTunes. Celovečerný film sa dá natočiť Nokiou N8 (film s názvom „Olive“). Skoro všetky zložité softwarové nástroje majú svoju open-source alebo on-line alternatívu. Čokoľvek môžete predávať cez internet, len s pár desiatkami eur na reklamu – a tie si môžete zarobiť napríklad vlastnou prácou cez Jaspravim.sk. Je síce pravda, že je potrebná nejaká znalosť angličtiny (najlepšie pokročilá), ale to už je cena za vymoženosť :)

Možnosti sú dnes ohromné

Už tu nie je priestor na výhovorky. Každý, kto chce, má šancu. Tak sa prestaňte vyhovárať. Prispôsobte sa novému svetu a začnite robiť niečo, čo Vás zo srdca baví. Teraz je tu veľká príležitosť, denne sa vytvárajú nové a nové potreby, je kopec možností  uplatnenia sa v oblasti služieb a aj v predaji tovaru. Len sa treba prispôsobiť dnešnému svetu. Ten včerajší je mŕtvy. Takáto šanca sa nebude len tak skoro opakovať (aspoň dúfajme :D). A preto – začnite teraz!!!

Ilustračná fotografia: goodfon.com