06 feb 2013

Si Zjednodušovač alebo Komplikátor?

Svet podnikania je veľmi zaujímavý. A nielen zo stránky budovania niečoho nového a skvelého.

Čo napríklad mňa na ňom neuveriteľne udivuje je to, ako jednoducho sa dá niečo skomplikovať. Dokonca už aj samotné podnikanie. Stačí na to jedna vec – vziať si slovník cudzích slov a čo najviac slovenských slov zameniť za cudzie. Napríklad ako vo vete „Ekonomické markery ukazujú na medvedí trh v oblasti finančníctva v poslednom kvartáli“, ktorá v skutočnosti znamená, že sa niekto domnieva, že firmy vo finančnom sektore čaká prepad na burze v poslednom štvrťroku.

Pri najlepšej vôli tomu nerozumiem. Chápem, že niekedy je vhodnejšie použiť cudzie slovo, ktoré má presnejší význam. Chápem tiež, že ak sa človek venuje určitej oblasti (napríklad lekárstvu či modelárstvu), musí ovládať určité odborné výrazy, ktorými sú často cudzie slová.

Ale aký má zmysel to všetko zbytočne používať tam, kde to nie je potrebné?

Keď sa na klasické „podnikanie“ pozrie človek zvonka, určite si povie „Fíha, to je teda komplikovaná záležitosť. Všetky tie ‘trhové kapitalizácie’, ‘flotácie’ a ‘likvidita aktív’ sú určite nejaké tajné výrazy, alebo nebodaj prísady do elixíru večného úspechu“. Ale keď sa na to pozrieme my, ľudia takpovediac od fachu, vidíme čo? Predsa – „predaj majetku či výrobkov na trhu“, „vstup firmy na burzu“ a „schopnosť rýchlo vymeniť niečo, čo prináša zisk, za peniaze“. Nie je to nič extra, len to dobre znie.

A hlavne – dá sa tým vyvolať dojem, že niečomu skutočne rozumieme.

Zjednodušovač vs. Komplikátor

Dôkazom, že niečomu skutočne rozumieme nie je, ak dokážeme vysypať na stôl hŕbu odborných výrazov. Ak človek niečomu skutočne rozumie, dokáže to vysvetliť 5-ročnému dieťaťu alebo 80-ročnému dedkovi tak, aby tomu skutočne porozumeli. Dokáže to vždy zjednodušiť na ten najzákladnejší základ. Ľudí, ktorí veci zjednodušujú, volám jednoducho „Zjednodušovači“.

Naopak, ak človek niečomu skutočne nerozumie, má sklony to komplikovať. Ako ste mohli postrehnúť napríklad v škole keď odpovedal spolužiak, ktorý veci nerozumel a snažil sa to obkecať. Alebo ak látke nerozumel učiteľ a snažil sa to obkecať. Ľudí, ktorí veci, o ktorej hovoria, v skutočnosti nerozumejú, nazývam „Komplikátori“. To nielen preto, že robia veci komplikovanými, lež aj preto, že ak sa s nimi dáte dohromady, začne sa Vám to celé akosi komplikovať.

Jeden vie a druhý komplikuje

Na svete sú ľudia, ktorí sú jednoducho múdri a potom takí, ktorí sú sofistikovane hlúpi. Tí prví dokážu veci veľmi šikovne urobiť. Zato tí druhí sa dokážu iba veľmi múdro tváriť, že niečo vedia a nakoniec všetko iba skomplikujú.

Pokiaľ potrebujete odbornú pomoc v hocičom, vždy je lepšie nájsť nejakého Zjednodušovača, ako nájsť dobre znejúceho Komplikátora. Bohužiaľ, je tu jeden zádrhel. Ako rozoznať, kto je kto?

Odhaľte Komplikátora!

Skutočným knokautom pre Komplikátora je jednoduchá prosba.

Keď budete počuť nejaké cudzie slovo, alebo niečomu nebudete rozumieť, spýtajte sa: „Mohli by ste mi to, prosím, vysvetliť nejako jednoduchšie?“.

A keď začujete odpoveď „No viete, to je ťažko vysvetliť“, poprípade „Viete, to sa študuje na vysokej škole, to sa nedá len tak ľahko“, tak viete, že pred sebou máte Komplikátora.

Najlepší z najlepších dokážu vysvetliť čokoľvek, a nielen obyčajný princíp fungovania diaľkového ovládania alebo niektorého finančného nástroja. Albert Einstein dokázal vysvetliť Teóriu relativity jediným jednoduchým príkladom:

Položte ruku na horúcu platňu, a minúta sa Vám bude zdať ako hodina. Sadnite si s pekným dievčaťom, a hodina sa Vám bude zdať ako minúta. To je relativita.

Hneď mi je jasné, že Einstein bol Zjednodušovač :)

Avšak táto zbraň má pre väčšinu ľudí jeden háčik – alebo skôr hák z 10 tonového žeriavu – a tým je osobná hrdosť. Pamätáte sa, keď ste minule kupovali novú súčiastku do počítača a personál na Vás vysypal hromadu cudzích slov? Vy ste len pokyvovali hlavou a tvárili sa, že všetkému rozumiete. Jednoducho ste sa báli priznať, že niečo neviete.

Začína to už v škole, kde dostávame zlé známky za to, čo nevieme. A tak sa snažíme tváriť, že všetko vieme. Ale takýto prístup Vás môže v podnikaní ľahko stáť krk. Keď podpíšete zmluvu, ktorej nerozumiete úplne presne, následky môžu byť neuveriteľné.

Nebojte sa klásť hlúpe otázky

Osloboďte sa od strachu z nevedomosti. Každý sme odborníkom v inej oblasti a nikto od Vás nemôže chcieť, aby ste sa vyznali v každej. Preto sa nabudúce nebojte opýtať na triviálnu záležitosť. Namiesto zbytočných cudzích slov použite radšej výstižný slovenský ekvivalent. Zapojte sa do zjednodušovania podnikania a nabádajte aj ostatných, aby ho zjednodušovali. V konečnom dôsledku to bude výhoda pre všetkých, ktorí prichádzajú s biznisom do styku. Pretože čím jednoduchší je svet okolo nás, tým lepšie sa nám žije, tým ľahšie vidíme až na koreň vecí. A potom sa nenecháme opiť rožkom.

A tiež možno pomôžete mnohým ľuďom, ktorí by aj začali niečo robiť, len sa im zdá podnikanie príliš komplikované. Môžete im ukázať, že je to v podstate jednoduchá vec, a nepriamo obohatíte svet o tisíce dobrých zrealizovaných nápadov. Začnite zjednodušovať svet okolo seba a aj pre Vás bude život ľahší.

Ilustračná fotografia: goodfon.com